135 let od založení odboru Klubu českých turistů v Jindřichově Hradci

Odbor Klubu českých turistů v Jindřichově Hradci vznikl v roce 1891, pouhé tři roky po založení ústředního klubu v Praze. Patří tak mezi nejstarší odbory KČT v Čechách a je zároveň prvním na území dnešního Jihočeského kraje. Mezi zakládajícími členy figurovaly významné osobnosti tehdejšího města.

Od počátku se činnost odboru soustředila na propagaci Jindřichova Hradce a jeho okolí, které bylo do té doby z turistického hlediska spíše opomíjeno. Již v roce 1898 začal odbor se značením turistických cest. V roce 1929 vyšla první mapa jindřichohradeckého okresu s vyznačenými trasami, kterých tehdy bylo již 250 km. Do roku 1948 se jejich délka rozrostla na více než 360 km.

Po politických změnách roku 1948 došlo k reorganizaci tělovýchovných a sportovních spolků. Po vzniku Československého svazu tělesné výchovy v roce 1957 byl Klub českých turistů přejmenován na Svaz turistiky a jednotlivé odbory byly začleněny do tělovýchovných jednot. Organizační změny v Jindřichově Hradci vedl Karel Zvěřina, který byl předsedou odboru až do roku 1962. Po něm se v čele vystřídali Karel Hrubý, Antonín Regec, Otakar Konopiský, Josef Marek, Pavel Khon, Bohuslav Nunvář, František Nasadil, Zdeněk Konopiský a Helena Malá.

V 60. letech zaznamenala turistika v Československu velký rozmach a přibývalo dálkových i etapových pochodů. Na počátku 70. let vznikaly oblastní turistické odznaky (OTO), které seznamovaly účastníky s jednotlivými regiony. V této době vznikl také OTO Zlatá růže Jindřichohradecka.

Od roku 1977 pořádal odbor pochod Putování krajem historických železniček s trasami od 8 do 50 km. Uskutečnil se celkem 25× a poslední ročník proběhl v roce 2001. V letech 1977–1989 se konal také hvězdicový pochod na Vysoký kámen a v letech 1978–1989 Pochod pracujících. Pravidelnou náplní činnosti hradeckého odboru byly jednodenní i vícedenní pěší výpravy, nechyběly ani výlety na kolech či na lyžích. Turisté plnili například podmínky odznaku 100 jarních kilometrů, OTO Zlatá růže či odznaku Turista ČSR.

V roce 1990 se organizovaná turistika vrátila ke své původní klubové činnosti a názvu Klub českých turistů. V letech 1989–2000 pořádal jindřichohradecký odbor čtyřikrát jihočeskou větev etapového pochodu Okolo ČSR s účastí kolem 120 turistů.

Velmi oblíbenou akcí se v Čechách stalo Putování za posledním puchýřem, které symbolicky uzavírá turistickou sezonu. V roce 2000 hostil Jindřichův Hradec jeho 29. ročník s účastí více než 1200 turistů.

V současnosti má odbor téměř 60 členů. Výbor spolu s cvičiteli připravuje především jednodenní pěší výlety v blízkém i vzdálenějším okolí. V jindřichohradeckém značkařském obvodu je dnes vyznačeno 770 km turistických tras, které doplňuje 995 směrovek, 11 směrovníků a 24 mapových stojanů.

Historii i současnost organizované turistiky v Jindřichově Hradci představí výstavu v Městské knihovně, která se uskuteční od 15. května do 30. června. Srdečně vás zveme.

Článek naleznete ZDE:

Z důvodu přerušení dodávky vody bude ústřední sekretariát KČT v Praze ve dnech 1. - 2. 7. 2025 UZAVŘEN.