Česká republika je doslova protkaná sítí červeno-, modro-, žluto- a zeleno-bílých značek. Na více než 44 tisících kilometrech jsou průvodci poutníků v horách i nížinách. Výrazné, a přitom jednoduché symboly, tvořené třemi vodorovnými čarami, kdy barevnou ohraničují dvě bílé, se zrodily roku 1889. Jako první byla označena asi osmikilometrová cesta ze Štěchovic ke Svatojánským proudům.
„Členové tehdejšího výboru klubu měli k dispozici štětce a olejové barvy, které nanesli na stromy a kameny,“ uvedl Pavel Přílepek, předseda Rady značení Klubu českých turistů, s tím, že Svatojánské proudy byly v té době oblíbeným výletním místem Pražanů. Bohužel roku 1943 byly zatopeny při stavbě štěchovické vodní nádrže. Dnes je nezatopená část trasy obnovena původním značením s replikami historických směrovek a doplněna informačními tabulemi o tehdejší trase a historických momentech vzniku české pěší turistiky.
Kromě cesty ke Svatojánským proudům se ještě ten rok, tedy před 136 lety, mohli turisté vydat na třináctikilometrovou Cestu Vojty Náprstka z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou až ke Karlštejnu. Jako třetí byla vyznačena už neexistující trasa z Řevnic od řeky Berounky přes vrchol Babka až k poutnímu místu Skalka a čtvrtou představuje stále přístupná červeně značená trasa na Rokycansku z Holoubkova na hrad Radeč o délce 8,5 kilometru.
Síla je v jednoduchosti
České turistické značení je charakteristické jednoduchostí a přitom účelností. I proto se stalo inspirací i v zahraničí, například v Rumunsku, na Ukrajině nebo v posledních letech v Brazílii, na Filipínách či v Mongolsku. To uzavřelo s Čechy smlouvu o pomoci s budováním turistického značení roku 2023.
„Značky jsou srozumitelné a jednotné. I v dnešní digitální době mají nenahraditelné místo, často jsou spolehlivější než mobilní signál,“ míní Pavel Přílepek. Podoba značek ale prošla vývojem. Bývaly větší. Navíc prostřední barevný pás byl deset centimetrů široký, zatímco spodní a horní bílý měl šířku pouze čtyři centimetry. Také se užívala jen červená barva. Později se přidala modrá a v roce 1916 zelená a žlutá. Šíře barevného pruhu byla zmenšena na šíři pruhů bílých a velikost značky upravena na standardní rozměr deset krát deset centimetrů.
Celý článek si můžete přečíst na stránkách Novinky.cz: