Co bychom se báli na Prachovské skály. Dobrovolníci z projektu Stezky z lásky pomáhali s opravami jedné z nejkrásnějších lokalit Česka

Nadšenými dobrovolníky se to v sobotu 18. října 2025 hemžilo v Prachovských skalách. V jedné z nejnavštěvovanějších lokalit Česka totiž probíhala dobrovolnická brigáda projektu Stezky z lásky, který opravuje a zkrášluje turistické stezky a jejich okolí. Projekt Stezky z lásky, za nímž stojí Klub českých turistů, Kofola ČeskoSlovensko a.s. a RegioJet, se zasloužil o opravu téměř 60 km turistických tras napříč Českem.

Několik desítek nadšených brigádníků se zapojilo do oprav a údržby v několika lokalitách v Prachovských skalách. V Císařské chodbě – nejmohutnější rokli Prachovských skal o délce 200 metrů – dobrovolníci přesouvali pískovcové kameny určené k opravě 263 schodů. Během brigády také natírali železné zábradlí na vyhlídkách Českého ráje a Míru. A na stejném místě se jim podařilo se také rozebrat a odklidit dosloužilé dřevěné zábradlí.

Přidali se i majitelé skal

I samotní majitelé skal – potomci šlechtického rodu Schliků, podali pomocnou ruku a zapojili se do údržbové brigády. „Děkujeme všem, kteří dorazili a přispěli tak k zachování bezpečného a krásného přístupu do srdce Českého ráje. Vaše práce pomáhá uchovávat krásu a kouzlo tohoto výjimečného místa,“ říká Victorie Štórová, rozená Schliková, dcera majitelů Prachovských skal a dodává: „Díky Vám zůstávají Prachovské skály místem, které dělá čest svému jménu a zůstává nadále obdivovaným klenotem naší přírody.“

Mezi dobrovolníky byli také členové Turistického oddílu mládeže z Turnova a z České lípy. Celkem se do brigády zapojilo 15 mladých dobrovolníků ve věku 11–19 let.

Stezky z lásky pokračují

Projekt Stezky z lásky, za kterým stojí Kofola ČeskoSlovensko a.s, RegioJet a Klub českých turistů, běží už třetím rokem a nabírá na síle. Do konce letošního roku jsou naplánovány ještě 4 dobrovolnické brigády – mimo jiné na Skalce v Beskydech (25. října) nebo ve Slepičích horách v Jihočeském kraji (1. listopadu).

Po dobu existence se do iniciativy zapojilo téměř 1 000 dobrovolníků, kteří společně opravili přes 58 kilometrů turistických tras napříč Českou republikou. Smyslem projektu je nejen pečovat o stezky, ale také dát lidem možnost zapojit se, strávit smysluplně svůj volný čas a potkat nové přátele: „Nejde jen o práci – večery patří příběhům, přátelství a zážitkům, které vydrží celý život,“ připomíná předseda KČT Ladislav Macka.

Místa, kde je potřeba přiložit ruku k dílu, určuje Klub českých turistů, tipy na opravy ale mohou posílat i samotní turisté prostřednictvím webu www.stezkyzlasky.cz/tipy-na-dalsi-mista.

Dobrovolníci se mohou registrovat skrze https://www.stezkyzlasky.cz/pridejte-se.

Článek naleznete ZDE:

 

Z důvodu přerušení dodávky vody bude ústřední sekretariát KČT v Praze ve dnech 1. - 2. 7. 2025 UZAVŘEN.