Podstatně širší nabídku přírodních tras, na které se mohou vydat i lidé na vozíku nebo hůře chodící lidé či rodiče s malými dětmi v kočárku, nabízí Klub českých turistů [KČT]. Seznam čítá více než dvacítku tras napříč republikou s různou obtížností a délkou od tří do dvanácti kilometrů.
Letos na konci dubna otevřel KČT nový turistický okruh určený pro vozíčkáře v Poděbradech. Na akci ten den dorazilo šest vozíčkářů z Prahy, ti dostali na památku skleněné srdce a mapu okruhu s popisem trasy.
Za připomenutí dále stojí, že 11. května uplynulo 136 let od vyznačení první turistické trasy na našem území. Stalo se tak roku 1889, kdy Klub českých turistů vyznačil cestu ze Štěchovic ke Svatojánským proudům, tehdy ještě neregulovanému a divokému úseku Vltavy. Toho roku KČT vyznačil čtyři pěší turistické trasy.
První turistická trasa ze Štěchovic ke Svatojánským proudům měla asi osm kilometrů a byla označena červenou barvou.
„Značení provedli členové tehdejšího výboru KČT ručně, pomocí štětce a olejové barvy na stromy a kameny,“ uvádí vedení Klubu.
Cestu si tehdy oblíbili hlavně Pražané. Roku 1943 ale došlo k zatopení Svatojánských proudů, to v důsledku výstavby vodní nádrže Štěchovice. Nyní je její část, nezatopená vodními nádržemi Štěchovice a Slapy, obnovena původním značením s replikami historických směrovek a doplněna o informační tabule o původní trase.
Šlánek si můžete přečíst na stránkách zdravezpravy.cz: