Klub českých turistů na veletrzích Holiday World & Region World 2026

Po nedávné velmi úspěšné účasti na Olympijském festivalu v Českých Budějovicích se KČT ve dnech 12. – 14. března 2026 představí na veletrzích cestovního ruchu Holiday World & Region World v areálu PVA v pražských Letňanech. Návštěvníci jej najdou v hale 4, stánek 4B14a. Pro veřejnost je veletrh otevřen 13. a 14. března. Členové KČT mají po oba dny vstup zdarma – stačí se prokázat členským průkazem (fyzickým, či elektronickým). Na stánku budou probíhat soutěže o ceny, včetně ročního předplatného časopisu Turista. Losování se uskuteční 13. a 14. března vždy v 11.00 a 15.00 hodin. Součástí programu budou i třicetiminutové přednášky o činnosti klubu a systému turistického značení (12. 3. ve 13.00, 13. 3. v 16.00 a 14. 3. ve 14.30).

Mezi hlavní témata prezentace KČT patří péče o unikátní systém značení turistických tras, jejichž síť patří k nejhustším a nejlepším v Evropě. Ke konci roku 2025 dosáhla délka pěších značených tras v České republice 44 029,9 km. Síť dále doplňuje 607,4 km lyžařských tras a 4 282,4 km cyklotras, vyznačených v terénu pásovým značením. Ve většině krajů je navíc udržováno více než 130 km tras pro vozíčkáře. Turisté se orientují podle 78 321 směrovek a tabulek, instalovaných na 4 243 směrovnících. V roce 2025 bylo obnoveno 15 940 km značení, provedena údržba 640 směrovníků a 252,2 km tras bylo z důvodu změn v terénu zrušeno nebo přeloženo. Na pracích se podílelo 2 086 značkařů během 64 739 hodin (průměrně 31 hodin na osobu). Na značení turistických tras a související činnosti bylo v roce 2025 vynaloženo 20,865 milionu Kč. Z této částky činila dotace Ministerstva pro místní rozvoj ČR 11,7 milionu Kč, krajské dotace 8,631 milionu Kč, zbytek z dalších zdrojů. Stabilita podpory umožňuje dlouhodobě udržovat spolehlivou kvalitu značení napříč republikou.

„Český systém turistického značení je světově respektovaný model. Aby si udržel svou kvalitu, vyžaduje každoroční obnovu a pečlivou kontrolu. Velmi si vážíme spolupráce s Ministerstvem pro místní rozvoj i s krajskými samosprávami a především práce našich dobrovolných značkařů,“ říká předseda Rady značení KČT Pavel Přílepek.

Rok 2026 je pro KČT výjimečný množstvím jubilejních ročníků tradičních akcí

„Zveme všechny milovníky pohybu a přírody na naše tradiční i jubilejní pochody napříč republikou. Letos slaví 50 let například pochody Okolo Mořkova (2. května), Krajem Eduarda Štorcha (16. května), Noční výstup na Sněžku za východem slunce (3. července) nebo Krajem zapadlých vlastenců (25. července). Těšit se můžete i na 57. ročník akce Jede Kudrna okolo Brna (25. – 27. září) i na tradiční putovní setkání Za posledním puchýřem, které letos proběhne ve Štětí (13. – 15. listopadu) a které zakončí letošní turistickou sezónu,“ zve místopředseda KČT Zdeněk Cabalka.

Vrcholnou mezinárodní událostí bude EURORANDO 2026, největší evropský festival pěší turistiky, který se uskuteční 20. – 26. září 2026 v Krušných horách. Účastníky čekají organizované pěší trasy, individuální výlety i bohatý doprovodný program. Všechny trasy a výlety jsou již na webu www.eurorando2026.eu.

KČT si zároveň letos připomíná 200 let od narození svého spoluzakladatele a prvního předsedy Vojty Náprstka. Série tematických pochodů Naprstek2026 zavede turisty na místa spojená s historií klubu – od dubnového Výročního pochodu Vojty Náprstka přes Karlštejnskou tlapičku až po letní akce v Bechyni, na Petříně či u Vltavy. K této příležitosti byl vydán TTO „Vojta Náprstek 2026“, který bude možné plnit na vybraných akcích KČT.

Projekty pro přírodu i školy

Na jaře pokračují dobrovolnické akce projektu Stezkyzlasky.cz zaměřené na obnovu turistických tras. Připraveno bude i v tomto roce okolo 20 akcí. Pokračuje iniciativa Turistika beze stop, která doplňuje síť doporučených a k přírodě šetrných tras. Druhý ročník zahajuje projekt Stezka Českem pro školy. Do prvního ročníku vícedenních přechodů českých hor se loni zapojilo více než 3 000 dětí ze 120 tříd. V roce 2026 nově přibývá trasa v Beskydech. Projekt vznikl ve spolupráci Klubu českých turistů s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. KČT zve všechny zájemce o aktivní dovolenou v české krajině, tradice i historii Česka a jeho turistiky  k návštěvě svého stánku č. 4B14a na veletrhu Holiday World & Region World 2026.

Článek naleznete ZDE:

Z důvodu přerušení dodávky vody bude ústřední sekretariát KČT v Praze ve dnech 1. - 2. 7. 2025 UZAVŘEN.