Velká značkovací akce. Klub turistů vyrazí opravit značky, Česko je unikát

Do české krajiny a hor se brzy vydají nadšenci, aby opravili turistické značení. Akci pořádá společně s dobrovolníky Klub českých turistů. Udržuje celosvětově unikátní a hustou síť turistických tras – jen těch pěších je v zemi přes čtyřicet tisíc kilometrů.

Na obnovu a opravy turistických značek se chystá Klub českých turistů koncem března, v horách pak ve chvíli, kdy roztaje sníh. Loni ve spolupráci s dobrovolníky, takzvanými značkaři, obnovil klub přes 15 800 kilometrů značených tras, zrušil nebo přeložil 390 kilometrů tras a opravil 832 směrovníků.

Za tyto práce dal klub 19,75 milionu korun, meziročně zhruba o 50 000 Kč více. Přes deset milionů korun přispělo na značení a údržbu stezek ministerstvo pro místní rozvoj a osm milionů činily krajské dotace. Klub českých turistů o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Značky nejen pro pěší, ale i pro lyžaře, běžkaře a cyklisty

Ke konci loňského roku bylo v Česku vyznačeno 43.970 kilometrů pěších tras, 609 kilometrů lyžařských tras a délka cyklistických tras s pásovým značením se svislými pruhy činila 3908 kilometrů. Lidé loni měli v několika krajích k dispozici také zhruba 2000 kilometrů značených jezdeckých stezek.

„Turistické značení v České republice je unikátní a kvalitní systém, který je potřeba neustále udržovat a rozvíjet. Díky spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a krajskými samosprávami můžeme zajišťovat vysokou úroveň značení pro všechny turisty,“ uvedl předseda Rady značení KČT Pavel Přílepek.

Loni se na údržbě tras podle něj podílelo přes 2000 značkařů, kteří odpracovali 64.257 hodin, na každého tak v průměru připadlo 31,3 hodiny. Konkrétní lokality, kde se letos plánuje obnova značení tras, se podle Kateřiny Trnkové z KČT postupně domlouvají. „Ale už teď můžeme prozradit, že mezi nimi budou Krkonoše, Beskydy, České středohoří, Berounsko a nově také Valeč v Čechách,“ uvedla Trnková.

Celý článek si můžete přečíst na stránkách TÝDEN.cz