Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let

Bylo 17. dubna roku 1966, kdy se poprvé uskutečnil dnes již tradiční dálkový pochod Praha–Prčice. Turistická akce se tedy pořádá přesně 60 let. Jak nejznámější pochod v republice vznikl a jak se proměňoval?

Akci s názvem „pochod Praha–Prčice“ od počátku pořádá Klub českých turistů. U samého založení pochodu stáli především dva muži: Jiří Dvořák a Stanislav Rataj. Tito turisté prý jednou seděli u stolu a promýšleli ideální cíl cesty z Prahy, aby ho účastníci zvládli dojít před setměním. Jejich úvahy náhle přerušila paní Běla Dvořáková servírující porce na talíře a se slovy: „Je čas oběda, běžte s tím už do Prčic!“ A tak se rázem zrodil cíl pochodu! Jak ovšem pan Dvořák, zakladatel akce, později přiznal, jednalo se o vymyšlenou historku. Prčice, to byla obec, odkud pocházel druhý ze zakladatelů Stanislav Rataj, a tak se jako cíl cesty nabízela.

Z Prahy, konkrétně z Komořan, vyrazilo do Prčic v prvním ročníku pochodu celkem 469 turistů, kteří urazili 65 kilometrů. Teprve později v rámci pochodu vzniklo několik různě dlouhých a náročných tras, dnes jich je přes dvacet. Nejvíce jich bylo 24, a to v roce 1984. Nejméně pak v roce 1994, to jich bylo jen devět.

Prodloužila se i trasa nejdelší, dnes čítá více než 70 kilometrů. V prvních letech se chodilo z Prahy do Prčic v dubnu, roku 1973 se termín pochodu přesunul na květen. Od tohoto roku také účastníci dostávají v cíli jako památku placatou plastovou botičku s nápisem a rokem. Barva suvenýru se každoročně mění, nikdy není předem avizována, a tak bývá pro účastníky vždy překvapením.

Botiček se pokaždé vyrábělo o dost více, než se předpokládalo účastníků. Ovšem v historii celkem dvakrát bylo botiček výrazně méně než turistů. V roce 1976 a poté v roce 2003 vyráběly odměny pořadatelé až dodatečně a těm, na které se v cíli už nedostalo, se poslaly domů poštou.

Článek naleznete ZDE:

Z důvodu přerušení dodávky vody bude ústřední sekretariát KČT v Praze ve dnech 1. - 2. 7. 2025 UZAVŘEN.