Turistická chata Prášily je situovaná v Národním parku Šumava a nabízí bohaté vyžití pěší, cyklo a lyžařské turistiky.
Adresa | Prášily 100, 342 01 Sušice |
Telefon | 604 174 074 |
kctprasily@seznam.cz | |
Souřadnice | 49.1041969N, 13.3790806E |
Web | www.chataprasily.eu |
Sleva na ubytování pro členy KČT | 50 Kč |
Kapacita ubytování | 84 lůžek |
Ubytování se psem | ano |
Turistika na Šumavě se začala rozvíjet později, než např. v Krkonoších či Krušných horách. Nepůsobil tu ale žádný německý turistický spolek, ale v roce 1920 tehdejší KČST naplánoval postupnou výstavbu turistických chat na Šumavě tak, aby po jejich otevření byly vzdálenosti mezi jednotlivými chatami 18-25 km. A tak postupně otevřel v roce 1922 chatu U pramene Vltavy, 1923 Matušovu chatu na Pancíři, 1924 Klostermannovu chatu na Modravě, 1925 Turistickou chatu v Lenoře, 1926 Turistickou noclehárnu ve Volarech, 1927 rozšířil Pasovského chýši na Čerchově a v roce 1928 tuto základní síť dokončil otevřením hotelu Panský dvůr ve Vyšším Brodě a Turistické chaty v Prášilech.
V Prášilech se naskytla se příležitost koupit od Schwarzenbergů původní pivovar (byl již mimo provoz), stojící pouze několik desítek metrů od centra této velké obce. Kupní smlouvou ze dne 25. června 1927, podepsanou Dr. Adolfem Schwarzenbergem za prodávajícího a předsedou KČST, senátorem Emanuelem Hrubým za kupujícího, přešel pivovar za cenu 160 000 Kč na KČST. Pak následovala přestavba a v dalším roce byla chata v Prášilech otevřena. Měla 14 dvoulůžkových pokojů a 3 společné noclehárny celkem pro 40 osob. V roce 1929 vybudoval KČST na dně údolí rybník – koupaliště, napájené vodou z Prášilského potoka.
Za 2. světové války chatu zabrala německá armáda, na konci války nalezl klub chatu v tak zbědovaném stavu, že se rozhodl ji prodat a raději postavit chatu novou. Chatu prodal firmě Zátka, po roce pak chata vyhořela. Dnes najdete nad křižovatkou v Prášilech zbytky základů původní chaty KČST, které poznáte podle zachovaného vstupu do rozlehlých sklepení bývalého pivovaru. Mezi dnešní chatou KČT v Prášilech a Prášilským potokem najdete v hustém náletovém porostu zbytky hráze koupaliště.
Po roce 1948 celé Prášilsko zabrali vojáci na výcvikový prostor, srovnali se zemí postupně všechny okolní vesnice a svoji destrukční činnost ukončili v roce 1979 tím, že vyhodili do povětří kostel, který stál přímo proti původní chatě KČST. Byly zničeny desítky kilometrů dlouhé turistické trasy, které v okolí vyznačil KČST.
Po roce 1989 jsme se vrátili na znovuotevřenou Šumavu a zakoupili nevzhledný vojenský přízemní objekt (původně školicí středisko Lidových milic) k přebudování na turistickou chatu. To se nám podařilo v letech 1995 až 1997 jsme postavili dnešní turistickou chatu. Na jejím dokončení se spolupodílela celá řada členů KČT, převážně ze sušického odboru.
Chata má celkem 20 pokojů a v jednom pokoji mohli spát průchozí turisté na matracích ve vlastních spacích pytlích (za snížený poplatek). Ubytovaným jsou k dispozici moderní společná hygienická zařízení s dostatečným počtem vodovodních kohoutků, sprch a WC, dále pak dvě moderní kuchyňky. V chatě není restaurace, vzdálenost k restauraci U Michala je cca 200 metrů. Do veliké společenské místnosti, která je předělitelná posuvnou stěnou, se vejdou všichni turisté bydlící v chatě. Pro děti je v chatě k dispozici dostatek her, pro děti i dospělé je v knihovničce dostatek knih k zapůjčení. Lyžaře i cyklisty potěší velká vytápěná lyžárna, resp. místnost pro uložení kol. Chata získala certifikát „Šumava originální produkt“ v oblasti ubytování.
Na jaře 2018 se správcování na chatě KČT v Prášilech ujal pan Batelka, který vzešel jako vítěz výběrového řízení. Ukázalo se, že je to skutečně muž činu, neboť během necelého roku dokázal uskutečnit na chatě množství stavebních úprav, změn v provozování chaty a zkvalitnění nabídky pro ubytované.
Hned při příjezdu si návštěvník všimne nového dětského hřiště a ohniště, vedle kterého chce nový nájemce ještě umístit gril pro milovníky grilování. Zvláštností místa je, že přímo od ohniště máte možnost sledovat potok, na kterém si místní bobři staví hráz. Padlé stromy přehrazují potok, takže bobří činnost máte pod sebou doslova v přímém přenosu.
Celá chata byla vybavena novými „zátěžovými“ koberci, takže již skončilo přezouvání za vstupními dveřmi chaty. Ve vstupním prostoru byla vybudována recepce a bar, přičemž do vstupní haly byly nově umístěny stolky a pohodlné židle, takže si zde v klidu vychutnáte například odpolední kávu. Z tohoto prostoru je možnost vstupu na terasu, ze které můžete kontrolovat svoje dítka hrající si na zmiňovaném dětském hřišti. Turistický návštěvník má nově možnost zvolit si mezi dvěma způsoby stravování. Může využít dřívější způsob, kdy je mu k dispozici kompletně vybavená kuchyň a návštěvník si vaří z vlastních zdrojů. Nebo nově může využít nabídky pana chataře a připlatit si polopenzi. Velice chvályhodný je fakt, že pan správce reaguje na potřebu turistů, kteří potřebují vyrazit po ránu co nejdříve na pochod. Možnost nasnídat se je totiž poskytována od brzkých ranních hodin.
Prostory celé chaty byly nově vymalovány. Všechny pokoje mají vlastní ledničku a většina z nich nové postele a nábytek. Správce chaty se dále pustil do dostavby podkroví, které bylo doposud nevyužité. Ubytování by tak zde v brzké době mohly najít např. mládežnické skupiny, které preferují spaní na karimatkách a ve vlastním spacáku. Prášilská chata dále nabízí bezbariérový pokoj s vlastním sociálním zařízením. Díky jeho permanentní obsazenosti (ubytovaní dnes zkrátka preferují WC a sprchu přímo na pokoji) se v další budovatelské etapě uvažuje o vybudování několika pokojů s vlastním sociálním zařízením. Chata dále poskytuje možnost zapůjčení kol a to pro všechny věkové kategorie, takže se nemusíte trápit přepravou vlastních kol z vašeho domova. Rozepisovat se o možnostech turistiky na Šumavě je celkem zbytečné. Nicméně při jejím poznávání můžete využít „novou“ chatu KČT v Prášilech.
https://www.facebook.com/kct.cz
použity části článku Jana Havelky, Turista 4/2011
a z Facebooku KČT, 4. prosince 2018
Nejlepší trasy v okolí vás přivedou k Prášilskému jezeru a na nejvyšší horu této části Šumavy Poledník, se známou rozhlednou (za dobré viditelnosti jsou velmi dobře vidět Alpy), dále na jezero Laka a Starou Hůrku a ještě dále do Železné Rudy nebo na opačnou stranu na Modravu a do třetice do Dobré Vody. V létě lze použít blízký přeshraniční přechod Csenget a prozkoumat přilehlou část Bavorského národního parku. Paralelně s hřebeny Šumavy jezdí v létě (a někdy i v zimě) autobus, přepravující také lyže a kola. Prášily jsou vyhlášené systémem velmi dobře upravených lyžařských stop. Pro osobní vozidla je dostatek parkovacího prostoru, poměrně dobré je autobusové spojení do Sušice (k vlaku). Pro tyto výborné podmínky je chata velmi oblíbena.
Hora Poledník – Jezero Laka – Prášilské jezero – Vchynicko-tetovský kanál – Čeňkova pila
Kompletní turistický průvodce Prášily