Klub českých turistů, oblast Plzeňského kraje, Vás srdečně zve na oslavu výročí 100 let od
otevření slavné Klostermannovy chaty, která proběhne v sobotu 21. září 2024.
Turistická chata ležící v malebné šumavské vesničce Modrava je pojmenována podle známého spisovatele, novináře, učitele a velkého propagátora Šumavy Karla Klostermanna (1848–1923). Klostermannova chata 100. výročí od svého otevření oslaví v sobotu 21. září.
V rámci oslav se uskuteční pochody s cílem před Klostermannovou chatou v čase mezi 10. až 15. hodinou. Délku a trasy pochodů si volí každý samostatně. Slavnostní projev pronese místopředseda klubu Ladislav Macka ve 12.30 hodin před chatou. Na chatě bude ke zhlédnutí zajímavá výstava o Karlu Klostermannovi a historii chaty. Za symbolické startovné účastníci získají pamětní listy, samolepky a pohlednice s připomenutím výročí. Oslava se koná v rámci Roku stoletých chat Klubu českých turistů, kdy své sté výročí slaví hned osm chat postavených Klubem českých turistů, např. chata Prachov v Královéhradeckém kraji nebo Masarykova chata na Beskydě v Moravskoslezském kraji.
V září si kromě Klostermannovy chaty toto výročí připomeneme hned u dvou dalších chat. Chata na Velkém Polomu a Bezručova chata na Ropičce společně oslaví dne 28. září své sté výročí na Kamenné chatě v Dolní Lomné.
Na Šumavě se Klub českých turistů také angažuje v podpoře zachování Roklanské chaty, která v minulosti sloužila turistům. Ministerstvo životního prostředí na konci července vydalo rozhodnutí o přípravě projektu na zakonzervování chaty a existuje naděje, že chata bude v budoucnu opět turisty využívána a tento kout nyní uzavřené části Šumavy bude opět přístupný (více informací zde ).
Z historie Klostermannovy chaty
Pro stavbu Klostermannovy chaty byla vybrána obec Modrava. Z vybraného místa bylo možno navštívit jak dvě z nejvyšších šumavských hor, Roklan (1453 m) a Luzný (1373 m), Kvildu a jižněji ležící Šumavské pláně, tak Prášily a Železnou Rudu. Přímo od Modravy se navíc táhne překrásná Roklanská slať, kterou tehdy bylo možné také navštívit (dnes je v 1. ochranném pásmu NP Šumava). Chatu navrhl v roce 1921 architekt Bohuslava Fuchse, žák architekta Jana Kotěry považovaného za zakladatele moderní české architektury.
Klostermannova chata byla otevřena na přelomu jara a léta 1924. Slavnostní otevření chaty proběhlo v neděli 22. června 1924 v 11 hodin. K nejvýznamnějším zúčastněným patřili členové rodiny zesnulého spisovatele a básníka Šumavy Karla Klostermanna a ministr obchodu Ing. Ladislav Novák. Ministr Novák se ostatně mezi lety 1922 až 1928 zúčastnil všech významnějších akcí KČST a na všech děkoval klubu za jeho velký přínos „cizineckému ruchu“ (dnes bychom řekli spíše cestovnímu ruchu).
V Modravě pak ministr vzpomněl na svoji účast při studentském výletu do této oblasti před 40 lety, který tehdy vedl Dr. Vilém Kurz. Po zrušení KČST komunistickým režimem skončila chata v majetku Závodů Vladimíra Iljiče Lenin Plzeň (dříve a dnes opět Škoda Plzeň). Objekt tehdy sloužil k podnikové rekreaci. Výlety k cílům, pro které byla chata kdysi postavena, však byly nerealizovatelné, neboť prakticky hned vedle chaty stál až do roku 1990 plot, za nímž začínalo zakázané hraniční pásmo. Po revoluci bohužel chata nebyla vrácena Klubu českých turistů.
Dnes je chata v soukromém vlastnictví. Vzhledem k tomu, že budova byla prohlášena za kulturní památku, došlo k obnově interiérů i krásného vnějšího vzhledu podle architektonického návrhu Bohuslava Fuchse. Na fasádě chaty byla navíc obnovena také deska připomínající, že objekt postavil v roce 1924 Klub československých turistů.
Kontakt pro média:
Sabina Bergmanová, PR manažerka, RHA Communications, s.r.o.
sabina.bergmanova@rha.cz, 775 553 533