Na sobotu 5. prosince 2020 připadl Mezinárodní den dobrovolníků. Těm při této příležitosti patří poděkování za statečnost, se kterou se letos pustili do uklízení černých skládek a odpadků z přírody, měst a obcí, řek, přehrad, zastávek, škarp…
Jarní organizované akce museli letos organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko bohužel odvolat (přitom před vyhlášením nouzového stavu měli zaregistrováno rekordních 2 400 úklidů). V době nouzového stavu tak proběhl alespoň tzv. digitální úklid, motivovaný tím, že zbytečná virtuální data mají překvapivě velký dopad v reálném světě, zejména na spotřebu energie (potažmo emise CO2). „Nicméně část dobrovolníků uklízela individuálně, řada z nich i opakovaně. Podporu jsme se jim snažili poskytnout alespoň formou zřizování „pytlomatů“ (obdobou „rouškomatů“) a uspořádali jsme pro ně i fotosoutěž s názvem Rouškový úklid,“ sdělil za organizátory Radek Janoušek.
Na podzim pak proběhlo 737 organizovaných akcí, většina z nich v rámci Celosvětového úklidového dne 19. září. „Letos se do něj zapojilo více jak 11 miliónů dobrovolníků ze 165 zemí. Vzhledem k omezením způsobených pandemií Covid-19 tak úklidy probíhaly jak v České republice, tak i ve většině ostatních zemí buď v menších skupinkách, nebo individuálně či v rodinném kruhu. Odhadujeme proto, že se ve skutečnosti zapojilo mnohem více lidí. Větší počet individuálních úklidů také svědčí o tom, že lidé zodpovědnost za stav životního prostředí berou více osobně,“ uvádí národní koordinátor World Cleanup Day pro Českou republiku Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. V České republice se během uvedených 737 úklidových akcí podařilo více než 22 tisícům dobrovolníků sesbírat bezmála 250 tun odpadů a poděkování u příležitosti dnešního Mezinárodního dne dobrovolníků patří jak jejich koordinátorům, tak i všem statečným dobrovolníkům, kteří se k akci připojili v době nouzového stavu neorganizovaně.
„Výlety do přírody, na něž mnozí chodili rovnou vybaveni i pytlem na odpadky, jsme zkusili lidem zpestřit sezónními výzvami se soutěžemi. Při individuálním sbírání odpadků měli od jara do léta také hledat a fotit – první jarní květy, migrující žáby, motýly, mechy, či houby. Naše výzvy se setkaly s pozitivním ohlasem a pro nás bylo radost vidět, že mnozí umí a chtějí přírodu pozorně vnímat. Zvýšený zájem o pobyt venku a platná protiepidemická opatření se v tomto roce bohužel projevily také nárůstem množství vzniklých i odhozených odpadků, např. jednorázových obalů, a také na výskytu odpadků zcela nových, jako jsou typicky jednorázové roušky,“ doplňuje Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.
„Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. V jarních měsících jsme díky omezení úklidových akcí alespoň urychlili vývoj odpadové aplikace www.KAMsNIM.cz. Uživatelé díky tomu dostali dříve k dispozici užitečný nástroj, který jim poradí, jak se správně zbavovat nechtěných věcí. Věříme, že napomůže ke snížení zbytečného znečištění, jehož nárůst byl letos opravdu citelný,“ doplnil Kubásek.
Na jaře příštího roku proto dobrovolníky čeká o to větší kus práce. Hlavní termín akce se uskuteční již na konci března, konkrétně v sobotu 27. 3. 2021 a vítán bude každý, kdo hodlá přiložit ruku k dílu.
Pavel Rabušic