Turistická chata na hřebeni Beskyd nadmořské výšce 954 m, je určena pro pěší, bike, běžkařské a skialpinistické putování v srdci Beskyd.
Adresa | Košařiska 75, 739 81 Košařiska |
Telefon | 731 039 295 |
chataostry@centrum.cz | |
Souřadnice | 49.5931889N, 18.6463375E |
Web | www.chataostry.cz |
Sleva na ubytování pro členy KČT | 40 Kč |
Nájemní smlouva nájemce do | 31.12.2030 |
Kapacita ubytování | 17 lůžek ve čtyřech pokojích |
Ubytování se psem | ano |
Chata má ubytovací kapacitu 17 lůžek ve čtyřech pokojích. Nabízí klidné prostředí daleko od hlavních turistických tras, které tak nejvíce připomíná atmosféru původních beskydských chat. Ochutnat v ní můžete některé slezské speciality: placky na blaši se škvarky či houbami, bramboráky s haluškami nebo beskydskou kukavku – čokoládový koláč.
Chata Ostrý (nebo též chata Pod Ostrým) je poněkud mladší, odbor KČST v Třinci ji otevřel v roce 1935. V článku se však dozvíte, že jádro objektu je výrazně starší. Do chat KČT spravovaných ústředím přišla teprve nedávno, v roce 2007.
Při plánování výstavby turistické chaty na beskydském vrcholu Ostrý (1 042 m) soutěžily mezi sebou německý Beskidenverein a KČST o to, kdo chatu postaví. První přišel s návrhem Beskidenverein, který chtěl chatu postavit přímo na vrcholu. Jeho žádost však byla úřady zamítnuta. V té době, to je v roce 1931, však již třinecký odbor KČT zakoupil pozemek o výměře 30 000 m na jihozápadním hřebeni Ostrého (proto onen často užívaný název chaty Pod Ostrým). Na pozemku stála stará horská bouda, kterou KČST zadaptoval a částečně přistavěl. Třinecký odbor chtěl chatu otevřít k 10. výročí svého založení (založen 1923), ale protože mohl začít se stavbou až v roce 1933, byla chata dokončena v průběhu prvního pololetí 1935. Slavnostní otevření se pak uskutečnilo ve dnech 28. až 29. září 1935. Při něm se na velké louce kolem chaty shromáždilo za krásného počasí několik set turistů. Hlavní projev pronesl předseda odboru, vrchní inspektor Ing. Theo Hepner.
Nová chata obsahovala jídelnu s kuchyní, dvě verandy, obývací pokoje v přízemí a v podkroví a byt nájemce. Stala se nejmenší chatou KČST v Beskydech a shodou mnoha okolností také i poslední chatou, kterou klub do druhé světové války v Beskydech postavil. Turisté si ji velmi brzy oblíbili.
Na louce nad chatou postavil již v letech 1931–1933 předseda Ing. Hepner za pomoci třineckých turistů malou soukromou chatu. Ta později měnila majitele, avšak byla vždy v nájmu třineckých turistů. V roce 1995 ji zakoupil třinecký odbor KČT a slouží mu jako základna dodnes. Říká se jí „Turistická chata mladých“ nebo podle jejího stavitele Hepnerka.
Na konci druhé světové války byla chata Ostrý vydrancována. Obnovil jí pan Adolf Szmek a několik let ji provozoval. Potom přešla do majetku Beskydských hotelů a restaurací (BHaR) resp. Restaurací a jídelen (RaJ). Z dokumentu není jasné, zda se měnili majitelé, nebo jen názvy socialistických vlastníků. Proto ani nevím přesně, kdo provedl v roce 1963 generální opravu, při které byla zvětšena veranda a jídelna a na louce nad chatou bylo postaveno deset srubových chat, dohromady se třiceti lůžky. Naopak ubytovací kapacita ve vlastní chatě byla snížena. Přitom byl instalován poprvé diesel-elektrický agregát, do té doby se na chatě svítilo pouze petrolejkami. Pokud se týká chatiček, ty se nedočkaly roku 1990. Postupně chátraly, až zmizely.
Po roce 1990 převzal na základě restituce znovu chatu třinecký odbor KČT. Potřebovala veliké opravy a úpravy, které odbor z větší části provedl vlastními silami. Tedy nejen na chatě Skalka, ale i zde předvedli beskydští turisté, co všechno je možno zvládnout dobrovolnickou činností. Zde byla hnací silou předsedkyně třineckého odboru Věra Byczanská, která opravu a částečnou přestavbu řídila a dovedla do zdárného konce.
Po roce 2000 však byla potřeba provést další opravy a modernizaci chaty, na které provoz nevydělal. Odbor KČT Třinec nemohl z vlastních zdrojů potřebné investice zajistit. Proto začal uvažovat o jejím prodeji. Zachoval se však vzorně ve smyslu stanov KČT a nabídl chatu k převodu do majetku ústředí. K tomu došlo v roce 2007.
Chata a její okolí nabízí krásné rozhledy na polské Beskydy, slovenské Beskydy s Velkou Račou, na Malou i Velkou Fatru a za nimi na vrcholy Západních Tater a na hřeben Nízkých Tater. K chatě nejde dojet autem. Nejpohodlnější přístup je z parkoviště u chaty Kozinec, kde lze zanechat auto a hezkou pohodlnou mírně stoupající cestou dojít po necelých 5 km pěšky či na lyžích na chatu. Samozřejmě je možné vystoupat i z údolí u obce Tyry přímou cestou vzhůru (žlutá značka), nebo například na lyžích je pohodlné vyjet lanovkou na vrch Javorový a odtud obloukem přejet na hřeben Ostrého přímou lyžařskou trasou. Od chaty je možno podniknout v létě i v zimě řadu krásných túr. Krásná a pohodlná je cesta po modré značce na chatu Kozinec a zpět (celkem cca 10 km), z chaty Kozinec se však můžete vrátit také po zelené a žluté značce, které vedou na opačné straně hřebene. Hezká je rovněž cesta, většinou vrstevnicová, na protější stranu údolí (ve kterém leží obec Tyra) na Javorový. Přitom můžete odbočit na nedaleko od cesty ležící horu Ropice (1082 m). Pokračujete-li odtud dál po červené, můžete dojít třeba až na chatu KČT Na Prašivé. To už je ale opravdu dlouhá túra. Můžete však sejít do údolí, objet Beskydy do obce Tyra a odtud vám zbývá již jen krátký výstup (cca 2 km) na chatu. Na druhou stranu můžete dojít na chatu Kozubová, která stojí na hřebenu jihovýchodně od Ostrého a ze které se vám otevře nádherný pohled na celé Jablunkovsko a na Slezské Beskydy s Velkým Stožkem a s nejvyšší horou Velká Čantoryje. Ostatně, nájemce chaty, pan Zbyhněv Kantor, vám jistě poradí i mnohé další trasy.
Jan Havelka, Turista 11/2012, kráceno