Horská chata Skalka
Sbírkový účet na podporu chaty: 2702835255/2010
adresa: Mosty u Jablunkova č.p. 368, 739 98 Mosty u Jablunkova
tel.: 608 566 008, 558 330 540
e-mail: posta@chata-skalka.cz
internet: www.chata-skalka.cz
mapa: 49.5165664N, 18.7161769E (mapa KČT č. 97 - Moravskoslezské Beskydy, Jablunkovský průsmyk)
sleva na ubytování pro členy KČT: 50 Kč
nájemní smlouva nájemce do: 30. 6. 2026
kapacita ubytování: 40 lůžek v 15 pokojích.
ubytování se psem: Ano.
Turistická chata ležící 910 m.n.m nabízí východisko pro turistiku do Těšínské i centrální části Moravskoslezských Beskyd.
Historie
Nedaleko místa (necelých 10 km), kde se setkávají česko–slovenské a česko–polské hranice, pod vrcholem poslední hory hraničního hřebene Moravskoslezských Beskyd, který se jmenuje Skalka (932 m), stojí stejnojmenná chata. O její historii, dávné i nedávnější, i o její současnosti si dnes budeme vyprávět.
Celá zdejší oblast spadá do historického území Těšínská, jehož poslední stoletá historie byla velmi bouřlivá. Odnepaměti zde žily tři národnosti: Poláci, Němci a Češi. Až do konce 1. světové války bylo toto území hluboko v rakousko-uherském státě (polská Halič patřila do monarchie). Hned po ní začaly spory mezi nástupnickými státy Československem a Polskem o toto území. Rozkrojeno bylo na českou a polskou část, německá menšina zůstala na obou stranách hranice, na české straně zůstala menšina polská. Soužití obyvatelstva probíhalo někdy lépe, někdy hůře a vzájemná rivalita se projevila i při vzniku organizované turistiky a výstavbě jejích částí. V moravských Beskydech na konci 19. století zpřístupňoval celou oblast mezi Frenštátem a Rožnovem první český turistický spolek vůbec, Pohorská jednota Radhošť (PJR, založen 1884). V Moravskoslezských Beskydech soutěžil německý spolek Beskidenverein (založen 1893) s Klubem českých turistů (později Klubem československých turistů). Beskidenverein měl chatu na Velké Čantoriji, KČST postavil chatu na Velkém Polomu (otevřena v roce 1924). Proto se Beskidenverein rozhodl postavit chatu na úbočí Skalky, která je od chaty na Velkém Polomu vzdálena asi 1 km. Otevřena byla 7. října 1928. Byla to dřevěná dvoupatrová budova s kamennou podezdívkou, ve 12 pokojích měla 60 lůžek.
Další historie chaty byla velmi pohnutá. Turistice mohla sloužit jenom 10 let, pak přišel Mnichov, po něm Poláci obsadili toto území a nakrátko jej připojili k Polsku. Potom přišel začátek války, porážka Polska a chata začala být využívána německou armádou. Částečně jako základna pro boj s partyzány, kterých bylo v těchto odlehlých místech vždy dost, hlavně však jako místo rekonvalescence pro zraněné německé vojáky. O životě na chatě v té době mně toho hodně navyprávěl starý cukrář pan Tadeusz Krzysztof v cukrárně TADEK v Mostech u Jablunkova. Jako původně československý občan polské národnosti tam totiž sloužil jako číšník. Po skončení 2. světové války a vynuceném odchodu německé menšiny zanikla činnost spolku Beskidenverein v této oblasti (dodnes je činný jako kulturní spolek se sídlem v německém Stuttgartu). Chata přešla postupně do majetku československé sjednocené tělovýchovy a z něj ji v roce 1991 převzal Klub českých turistů. Bohužel, ve velmi zbědovaném, neprovozovatelném stavu. Projekt zpracovaný pro její rekonstrukci ukázal neúnosně vysoké náklady potřebné pro realizaci. Proto se na konferenci KČT v roce 1994 hlasovalo o návrhu na její prodej. Tehdejší Beskydská oblast KČT však přesvědčila delegáty, že chatu převezme a svépomocí opraví. Díky nesmírnému úsilí desítek dobrovolníků se opravu podařilo dokončit v pozdním podzimu roku 1997. Čtrnáct dní před novou kolaudací v roce 1997 však chata vyhořela do základů (patrně pro závadu v elektroinstalaci).
A nyní nastává nejslavnější období v historii této chaty. Bezprostředně po tragédii se místní turisté i další občané, podporovaní starostou obce Mosty u Jablunkova Augustinem Martynkem, rozhodli, že chatu postaví znovu. Rozhodnutí začali ihned realizovat, ještě v zimě vyčistili staveniště a od jara začali stavět znovu. Tentokrát již ne desítky nadšenců, ale přímo stovky. Jejich nadšení a výsledky doslova elektrizovaly celé okolí a našly se desítky sponzorů. Starostové dvou okresů, Frýdek-Místek a Karviná, podpořili stavbu 2 mil. Kč. Přispěla obec Mosty a stovky dalších občanů. Chata tak mohla být postavena v rekordním čase, náklady na její výstavbu byly díky obětavosti občanů z celého okolí neuvěřitelně nízké. Otevřena byla již v roce 2000.
Dnes chatu provozuje Sdružení Skalka (chata je ve spoluvlastnictví KČT Moravskoslezská oblast, KČT Ústředí a obce Mosty u Jablunkova – majoritu zde má KČT). Nájemcem chaty je pan Josef Szotkowski. V chatě je hezky zařízená jídelna pro průchozí turisty, s krbem, u kterého se příjemně sedí, a další jídelna pro ubytované hosty.
Přijeďte na „placky na blaše“ (na plechu pečený speciální bramborák), nebo na „staropolský bigoš“, nebo třeba jen na „těšínský žurek“ (polévka – vepřový vývar s vejcem, houbami a speciálně připraveným kváskem). Nakonec si můžete dát jablko v těstíčku s ořechy. Anebo třeba úplně něco jiného z bohaté nabídky jídel. Pan nájemce vám k tomu určitě doporučí i další zajímavá místa, která je zde dobré navštívit.
Okolí
Poloha chaty nabízí z horního patra nádherný rozhled na slovenskou stranu: po setmění uvidíte hluboko pod sebou blikat světélka ve středisku Kysúc – v Čadci a bude-li krásné svítání, můžete dále na východě vidět fantastické zubaté panorama slovenských hor. Vpředu hřeben Malé Fatry, vpravo hřeben Velké Fatry a za Malou Fatrou vykukují špičky západních Vysokých Tater. Je to úžasný zážitek! Okolí Skalky nabízí velké množství výletů v létě i v zimě. Na jedné straně je to hraniční hřeben Moravskoslezských Beskyd, na který pak navazují příčné hřebeny, po kterých se během jednodenní túry můžete dostat do nejrůznějších míst této části Beskyd. Na naší straně se pod chatou nachází velmi zajímavé údolí s obcemi Dolní a Horní Lomná. V té prvé je malý beskydský skanzen s velkou scénou, na které se konají velmi známé folklorní festivaly. Sestoupíte-li do Mostů u Jablunkova, otevře se vám možnost výletů směrem k česko–slovensko–polskému rozmezí pod nejvýchodnější obcí ČR Hrčavou (součást obce Mosty u Jablunkova), s řadou původních stavení, s oblíbenou trasou přes o samotě čnící horu Cirová se stejnojmennou turistickou chatou (postavil ji původně KČST), nebo můžete navštívit nejvýchodnější místo ČR nad obcí Bukovec. Můžete si udělat eventuálně výlet na druhou chatu KČT v oblasti, kterou je chata Pod Ostrým.
Jan Havelka, Turista č. 10/2012, redakčně kráceno
Nejbližší turistické akce
Zahájení zimní sezony v Beskydech – ZT
22.11.2024 - KČT, odbor Tramp Bohumín, Ostrý, okr. Frýdek Místek, 34. ročník, bude upřesněno
07.12.2024 - KČT, odbor Brušperk, Brušperk, okr. Frýdek-Místek, 26. ročník, restaurace U Geně (zastávka Brušperk střed)
Zimní táboření Klondyke Beskydy, vrchol Lipí
07.12.2024 - KČT, odbor Horní Datyně, Horní Datyně, Vratimov, Beskydy, obec Morávka, vrch Lipí (902 m), poblíže chaty na Kotaři, okr. Frýdek-Místek, 58. ročník, individuální
Podvečerní vycházky Ostravou – zima
12.12.2024 - KČT Baník Ostrava, Ostrava, okr. Ostrava, 8. ročník, Ostrava, Vodárna – zast. MHD
29.12.2024 - KČT, odbor Kopřivnice, Kopřivnice, okr. Nový Jičín, 26. ročník, Masarykovo nám.