KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Jiráskova chata na Dobrošově

16005

adresa: Dobrošov 71, 547 01 Náchod
tel.: 725 506 540
e-mail: jiraskovachata@seznam.cz
internet: www.jiraskovachata.cz
mapa: 50.4007900N, 16.1911319E (Orlické hory)
sleva na ubytování pro členy KČT: 60 Kč
nájemní smlouva nájemce do: 28. 02. 2027

 

Jiráskova turistická chata, postavená podle projektu architekta Dušana Jurkoviče, je situována v atraktivním prostředí Orlických hor a vojenských pevností z doby první republiky.
Kapacita ubytování: 42 lůžek v 5 pokojích.
Ubytování se psem: Ne.

Historie

Jiráskova chata na DobrošověJiráskova chata na Dobrošově je po architektonické stránce ze všech chat ústředí KČT tou nejcennější. Ze severu, kde jsme minule skončili, se přeneseme do východních Čech na horu Dobrošov nad Náchodem. Tato hora dominuje okolí města a skála nazývaná „Zábau“ na jejím vrcholu byla navštěvována odedávna. Proto nepřekvapuje, že odbor KČT Náchod, založený v roce 1893, zde již v roce 1895 postavil malou chatu s nízkou rozhlednou. V té době to byla v pořadí teprve druhá chata, kterou Klub českých turistů postavil (první byla útulna u Macochy, otevřená jen 3 měsíce před chatou na Dobrošově).

Původní chatu – útulnu s rozhlednou – postavil náchodský odbor na pozemcích darovaných tělocvičnou jednotou Sokol v Náchodě. Stavba byla ukončena v říjnu 1895 a již 24. listopadu byla uvedena do provozu. Pro provoz chaty musel KČT Náchod vlastním nákladem postavit i serpentinovou cestu na vrchol. Kapacita malé chaty však brzy turistům, kteří sem přicházeli ve velkém počtu, nestačila. Proto již v roce 1912 rozhodl výbor odboru o přípravě stavby nové, větší chaty. Její projekt zadal architektovi Dušanu Jurkovičovi. Ten patřil ve své době k nejvýznamnějším architektům secese, kterou obohatil o prvky lidové architektury (na Náchodsku navrhl turistickou chatu Peklo, úpravu zámeckého parku v Novém Městě nad Metují, známé jsou jeho stavby na Pustevnách v Beskydech či lázeňský dům v Luhačovicích atp.). Bylo ještě rozhodnuto pojmenovat budoucí chatu jménem spisovatele Aloise Jiráska a pak projekt zůstal díky 1. světové válce dlouho ležet ve skříni. Avšak ihned po jejím skončení byl u příležitosti Jiráskových slavností 10. července 1921 položen základní kámen chaty. První na něj poklepal tehdejší předseda KČST Dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. V květnu 1923 byla zbourána stará a již 28. září 1923 stála místo ní nová chata podle Jurkovičových plánů. Uvedena do provozu pro veřejnost byla 1. prosince 1923. Přitom se z původní chaty zachovaly základy šestiboké rozhledny, na nichž byla vztyčena rozhledna nová.

Ani nová chata však brzy nestačila náporu turistů, a proto k ní byla na konci 20. let minulého století přistavena veliká letní veranda (již ne podle projektu D. Jurkoviče). Chata přečkala pak bez úhony dramatické události 2. světové války, které se jí zejména na počátku významně dotkly, neboť stojí uprostřed největšího pevnostního obranného systému, vybudovaného čs. armádou. Po zrušení KČT přešla chata v roce 1950 do majetku Sokola a potom nejrůznějších organizací. Po obnovení činnosti KČT se odbor soudil s tehdejším majitelem Jednotou Hronov o navrácení chaty. Spor však nevyhrál, neboť nebyl vydán zákon o navrácení majetku občanským sdružením (klubům). Proto klub zajistil prohlášení Jiráskovy chaty za kulturní památku s předkupním právem státu. Stát chatu koupil za 6,9 mil. Kč a za stejnou cenu ji prodal KČT.

V letech 1995–2002 proběhla přestavba a generální oprava chaty (v hodnotě více než 20 mil. Kč). Chata dostala nový vzhled (ve smyslu alternativního plánu D. Jurkoviče) a byla kompletně modernizována a vybavena novými interiéry. Pro stravovací služby je k dispozici restaurace s šedesáti místy, klubovna rovněž s šedesáti místy, salonek s dvaceti místy a terasa s šedesáti místy. Prostory jsou vhodné pro pořádání škol v přírodě, turistických a lyžařských pobytů, rodinných oslav, svateb, seminářů, podnikových schůzek apod. Interiéry všech uvedených místností byly při rekonstrukci upraveny do stavu navrženého arch. Jurkovičem a to včetně nábytku a osvětlovacích těles, což oboje nebylo v původní chatě vůbec realizováno. Zejména klubovna přímo dýchá minulostí kraje a Klubu českých turistů. Busta spisovatele Aloise Jiráska, proti ní pamětní deska věnovaná vynikajícímu představiteli KČT a zakladateli českého olympionismu Dr. J. S. Guthu-Jarkovskému a pod stropem s Jiráskovým pozdravem chatě z roku 1924 přímo navozují jedinečnou atmosféru této chaty. Ubytování se poskytuje v pěti pokojích s celkem 37 lůžky. V patře jsou k dispozici moderní, dostatečně dimenzovaná sociální zařízení pro muže a ženy.

Okolí

Z rozhledny, do které se vstupuje přímo ze vstupní haly chaty, je nádherný rozhled jak do vnitrozemí, tak na severozápadně položené Krkonoše a východně probíhající pásmo Orlických hor a také do polského Kladska na Hejšovinu a další hory. Zajímavé je rovněž obrovské zrcadlo, které na jihu vytváří vodní plocha přehradní nádrže Rozkoš v průběhu slunečného dne. Dobrošov může být východiskem pro pěší i cykloturistiku a to jak do Orlických hor, do vlastního města Náchod s dominantním zámkem, do Babiččina údolí a kraje Karla Čapka, do Hronova a celého Broumovského výběžku a nakonec i do polského Kladska. V bezprostředním okolí můžete navštívit objekty jedné ze dvou největších pevností, vybudovaných na obranu naší země proti hitlerovskému Německu.

Jan Havelka, Turista 7/2011, redakčně upraveno 

3 dny – 3 země – 3 pochody "Putování Jizerkami"

3 dny – 3 země – 3 pochody "Putování Jizerkami"

21.05.2022 - Klub českých turistů, odbor Nové Město pod Smrkem, Nové Město pod Smrkem, okr. Liberec, 22. ročník, J.Camp – Nové Město pod Smrkem, ul. 5. května 1053

Loupežnickou pěšinou pěšky i na kole

Loupežnickou pěšinou pěšky i na kole

21.05.2022 - Klub českých turistů Mníšek u Liberce, spolek, Mníšek u Liberce, okr. Liberec, 50. ročník, hřiště FK Mníšek

Pochod pohádkovým lesem

Pochod pohádkovým lesem

21.05.2022 - Klub českých turistů odbor Semily, Semily, okr. Semily, 18. ročník, Semily – sousoší I.Olbrachta a A.Staška

Novoborské pochody

Novoborské pochody

28.05.2022 - Klub českých turistů, odbor Nový Bor, Nový Bor, okr. Česká Lípa, 7. ročník, Sportovní hala Fr.Arnošta, U Hřiště 1391, Nový Bor

Prodloužený cyklovíkend v Krčkovicích

Prodloužený cyklovíkend v Krčkovicích

02.06.2022 - KČT Benešov u Semil, Krčkovice u Hrubé Skály, okr. Semily, 19. ročník, Krčkovice

Chaty v okolí

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte