KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

« zpět

Nová akce E - turistiky na Žižkově

29488

S počínajícím jarem se podařilo odboru KČT Buči prohloubit partnerství se žižkovskou základní školou Cimburkova. Dlouhodobá spolupráce, kdy se žáci uvedené školy účastní práce ve folklorních a tanečních souborech Marcinovci a Jagory, působícími v rámci spolku Buči, byla rozšířena i na dětský turistický oddíl. První společnou akcí byla za hezkého jarního počasí společná geohra projektu GEOFUN „Svobodná republika Žižkov“, které se zúčastnilo 14 žáků školy Cimburkova, vedených jejich učitelkou p. Felixovou. Když celá parta po mnoha úspěšně vyřešených úkolech došla před žižkovskou radnici, pověstný Pepík z mobilu zdůrazňoval, jak je tato historická památka důležitá nejen pro roduvěrné Žižkováky, ale i jako sídlo Republiky Žižkov. Když skončila jeho řeč, ve které zval na prohlídku radnice při Dnech otevřených dveří a vykládal, co vše je tam k vidění, jaké to bylo překvapení, když se zničehonic otevřely hlavní dveře a v nich se objevila samotná vedoucí odboru kultury Prahy 3 paní doktorka Hájková, která mladé turisty s úsměvem zvala dál. (Zas až taková náhoda to nebyla, protože celá akce byla předem tajně domluvena. Bylo pouze třeba být před radnicí přesně ve stanovený den a hodinu, což se během hry úsilím paní učitelky a vedoucího turistiky Buči podařilo.) Tak se tedy geohra na chvíli přerušila (což v aplikaci GEOFUN lze) a šlo se na prohlídku radnice.

V radnici bylo k vidění mnoho zajímavého, což vše poutavě vysvětlila dr. Hájková, která je kromě své úřední funkce vystudovanou kunsthistoričkou a provádění návštěv po radnici je její volnočasovou zálibou. Součástí prohlídky byla nejen zasedací síň zastupitelstva s ručně malovanými portréty historických i nedávných starostů a starostek, ale také obřadní síň s obrovským Liebscherovým plátnem bitvy na Vítkově i radniční vnitroblok s originálními díly O. Zoubka a K. Nepraše, na něž je Praha 3 právem hrdá. Secesní vitráže v oknech zas ukazují, odkud se vzalo ono proslulé Ž, známé z poznávacích značek zdejších aut. Všichni se také dozvěděli pravdu o tom, jak to ve skutečnosti bylo s oběma svatbami našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla, které se odehrály na zdejší radnici.

Při prohlídce vitríny s dekretem Jeho Veličenstva císaře Františka Josefa I. o povýšení Žižkova na město bylo vzneseno více dotazů, kde že jsou dokumenty o Republice Žižkov, o které mluvil Pepík. Ty však na radnici nenajdeme, pro pátrání po žižkovské Svobodné republice je nutné navštívit jiná místa, například stejnojmennou restauraci na Koněvově třídě! Ale to někdy příště … Na konci hry měly všechny děti velkou radost, jen litovaly, proč to nebylo delší, a těšily se na všechny další akce!

Z vydařeného odpoledne zdraví

Ing. Jiří Pstružina

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte