KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

« zpět

Prohlášení KČT k problémům s čističkou odpadních vod na Lysé hoře:

130318

Klub českých turistů, který je vlastníkem či spoluvlastníkem desítek turistických chat v České republice, včetně známé Bezručovy chaty na Lysé hoře, reaguje na medializaci problémů s tamní čističkou odpadních vod. 

Jak bylo prostřednictvím ČTK a dalších médií (Idnes.cz, Ekolist.cz, Nase-voda.cz, regionální týdeník a další) uvedeno, bakteriální čistička nestačí díky víkendovým náporům turistů zpracovávat splašky z několika objektů na vrcholu nejvyšší hory Beskyd. Důvodem je údajné nárazové zatížení. 

Aby takovým problémům KČT na Bezručově chatě předešl, instaloval unikátní technologické řešení, které se podařilo realizovat v roce 2018 díky projektu „Kvalitnější čištění odpadních vod z chat a budov stojících na vrcholu Lysé hory“, který financoval Plzeňský prazdroj a.s. v rámci grantového programu Radegast lidem.

“V roce 2018 jsme rozšířili stávající systém a zajistili tak kontinuální odčerpávání splašků do ČOV, dle její aktuální potřeby, abychom odstínili výkyvy spojené s návštěvnickými vlnami na Bezručově chatě. Uvedený systém dle naší analýzy a zjištění historických trendů je plně funkční a bez závad,” vysvětluje Rostislav Kašovský, předseda technické rady KČT, do jehož gesce správa turistických chat spadá. 

Z tohoto důvodu tedy není Bezručova chata KČT tak rozhodně není zdrojem nárazového zatížení ani přetěžování čističky ČOV AK 1324. 

Návštěvnost na Lysé hoře je vysoká a vedení KČT je připraveno celou negativně vyznívající záležitost s vlastníkem čističky řešit a hledat skutečné příčiny problému tak, aby tyto důsledky neměly neblahý vliv jak na ekologii, tak na zdejší turistický ruch. 

Za KČT, Roman Hrůza, PR manager 

 

 

Generální partner

Hlavní partneři


Další partneři

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte