V sobotu 7. ledna začíná seriál turistických akcí Putování za Santinim prvním zastavením v poutním kostele Jména Panny Marie v Křtinách. Turisté si mohou vybrat jednu ze tří tras v délce 10, 18 a 26 km se startem před sokolovnou v Bílovicích nad Svitavou od 8:00 do 10:45, nebo absolvovat individuální trasu s průběžným startem a cílem v Křtinách od 8:00 do 17:00.
Pro sběratele je připraven velký výběr suvenýrů – absolventské vizitky, pochodové odznaky, CWG, pamětní listy a příležitostná razítka. Turisté zde mohou začít plnit podmínky nového turistického tematického záznamníku TTO Santini nebo navštívit komentované prohlídky kostela. Podrobný program akce naleznete na stránkách www.Santini2023.cz v záložce Křtiny.
Cílem projektu „Putování za Santinim“ je přiblížit turistické veřejnosti dílo význačného českého barokního architekta italského původu Jana Blažeje Santini Aichla při příležitosti 300. výročí jeho úmrtí v roce 2023. Dvě z jeho nejvýznačnějších staveb – poutní kostel na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou a kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory – byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.
KČT, oblast Vysočina společně s KČT, odbor GeoCesty Štoky a Spolkem Putování za Santinim připravil seriál 12 turistických a geocachingových akcí na místech významných Santiniho staveb po celé ČR s možností návštěvy komentovaných prohlídek těchto památek.
V rámci projektu byl vydán nový tematický turistický záznamník TTO Santini, který provede návštěvníky po nejvýznamnějších Santiniho místech. Podmínky záznamníku lze plnit individuálně, na akcích Putování za Santinim nebo na jiných akcích. Platnost plnění podmínek je neomezená.
Všechny akce spadají do seriálu akcí IVV a účast na akcích bude účastníkům potvrzena speciálním příležitostným razítkem a textovým razítkem IVV „Putování za Santinim“.
Projekt byl zařazen mezi významné akce KČT v roce 2023.
Za pořadatele Martin Pluhař
KDO BYL JAN BLAŽEJ SANTINI AICHL?
Význačný český barokní architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Narodil se v Praze 3. února 1677, do třetí generace rodiny váženého italského kameníka Santina Aichela, a byl pokřtěný v chrámu svatého Víta. Protože přišel na svět tělesně postižený, nemohl převzít řemeslo svého otce. Pro nadaného syna však rodiče našli jinou cestu. Vyučil se u francouzského architekta Jeana-Baptisty Matheye a po vyučení se vydal na zkušenou do Rakouska a Itálie, kde načerpal inspiraci od nejvýznamnějších architektů tehdejší doby. Santiniho produktivní období života se datuje od prvních samostatných prací roku 1700 až do jeho smrti v roce 1723. Za necelé čtvrtstoletí vytvořil a vyprojektoval zhruba osmdesát staveb, od obyčejných hospodářských, přes palácové, až po rozlehlé klášterní areály a zámky.
Jeho prvním významným projektem po návratu do Čech byla přestavba Zbraslavského kláštera, krátce poté se ujal přestavby klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory a následovaly další a další projekty. V závěru svého tvůrčího života pracoval současně na osmi velkých stavbách po celém území Čech a Moravy. Od Rajhradu a Křtin na východní Moravě až po Kladruby na západu Čech. Od počátku vycházel ze stylu geniálního italského architekta Francesca Borrominiho, ale sám ho obohacoval o originální myšlenky a vlastní symboliku. Inspiroval se v častém používání netradičních půdorysů a do většiny staveb vepsal řadu matematických a náboženských symbolů.
Santini zemřel v pouhých 46 letech, ale zanechal nám dědictví nesmírného významu. Dvě z jeho nejvýznačnějších staveb – poutní kostel na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou a kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory – byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. V samotném Žďáře nad Sázavou pracoval Santini pro tamní cisterciácký klášter celých sedmnáct let, a tak právě zde najdeme rozsáhlou galerii jeho díla.