Říjen patří chůzi "Podzimní výzva 10 000 kroků"
Chodit více – lhostejno zda pět nebo deset tisíc kroků za den. Tento cíl si dalo deset tisíc lidí, kteří se zapojili do podzimní výzvy s názvem 10 000 kroků. Akce pomůže nejen zlepšit zdraví jednotlivých účastníků, ale také veřejný prostor ve více než 50 zapojených městech. Mezi osobnostmi, které akci podpořily, jsou například Miloš Škorpil nebo Lukáš Pavlásek. Všechny podrobnosti jsou na www.desettisickroku.cz.
V sobotu 1. října začala podzimní výzva 10 000 kroků, do které se přihlásilo přes deset tisíc účastníků z celé republiky a další stále mají šanci.
Denní dávka doporučeného množství nachozených kilometrů se liší podle věku, fyzických možností a zdravotního stavu, ale i dosavadního životního stylu. Ve výzvě 10 000 kroků mezi sebou soutěží jednotlivci, týmy i města. Novinkou je také zapojení firemních a školních týmů. Zapojené firmy se tak prezentují jako odpovědní zaměstnavatelé a posilují odolnost svých zaměstnanců, čímž snižují počet nemocenských. V případě školních týmů se zase budují zdravé pohybové návyky, které vydrží.
„Při chůzi posilujete srdíčko, spálíte přebytečné kalorie a neničíte si klouby, což se může stát při běhu, hlavně pokud máte nadváhu,” vypočítává Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Podle lékařů pravidelná chůze představuje účinnou ochranu před takzvanými „nemocemi životního stylu”, kam patří mimo jiné diabetes 2. typu, rakovina tlustého střeva, ale i třeba deprese. „Při chůzi se vyplaví stresové hormony, za odměnu se pak ten, kdo vymění hodinku před televizí nebo počítačem, bude cítit svěží a nabitý energií,” doplňuje profesor Havlík.
Pokud vlastní nohy použijeme ke každodenní cestě do práce nebo do školy, ušetříme nejen peněženku, ale i energetické zdroje, čímž pomáháme mírnit důsledky energetické krize. Pravidelný pohyb navíc zvyšuje imunitu a učí tělo, jak se vyrovnat lépe s chladným počasím. Jak ukázaly předchozí ročníky, chodit se dá v každém věku. Nejstaršímu účastníkovi výzvy bylo na jaře úctyhodných 96 let.
Výzva 10 000 kroků má za cíl nejen rozhýbat českou společnost, ale pomoci také České republice vytvářet takzvaná „města krátkých vzdáleností”. Lidé, kteří jsou zvyklí se pravidelně hýbat, se podle průzkumů více zajímají o život ve své obci nebo městě, k jehož probuzení chtějí přispět. K letošní podzimní výzvě se připojilo 50 obcí, které si uvědomují, že chůze posílí nejen jejich občany, ale pomůže i jim. Místa, která se takto podařila již přetvořit, byla vyhlášena na začátku roku v rámci prestižní soutěže Ceny Víta Brandy a během výzvy je možné vítězné realizace sledovat na Instagramovém profilu 10 000 kroků.
„Na výzvě se mi líbí, že je úplně pro každého, nepotřebujete drahé sportovní vybavení, nejste ničím limitováni, jen sami sebou. Je to prostě jen o tom se sebrat a jít – kdykoliv, kamkoliv, s kýmkoliv,“ uzavírá Petra Holanová, účastnice všech dosud proběhlých výzev.
Pořadatelem výzvy je Partnerství pro městskou mobilitu, z.s., nezisková organizace, která pomáhá lidem vytvářet dobrá města – více na www.dobramesta.cz
Jitka Vrtalová, komunikační manažerka Partnerství pro městskou mobilitu,
tel. 603 432 172, e-mail: jitka@dobramesta.cz
Ondřej Běnek, PR a komunikace Výzvy 10 000 kroků,
tel. 732 674 970, e-mail: ondra@desettisickroku.cz
Sylva Machová, manažerka Výzvy 10 000 kroků,
tel. 724 726 858, e-mail: sylva@desettisickroku.cz