Rok 2020 můžeme chápat v oblasti e-turistiky v Klubu českých turistů jako rok 1. Všichni zájemci o tuto formu turistiky najdou základní informace v Kalendáři turistických akcí na rok 2020. Pokud projeví zájem o některou konkrétní akci nebo o účast v celoroční soutěži DVACET VE DVA DVACET, nechť kontaktují příslušné organizátory, kteří jim cestou standardního rozesílání propozic mohou zaslat elektronicky BUĎ odkaz na sdílení naplánované e-trasy na www.mapy.cz, popřípadě export ve formátu gpx nebo kml, nebo (u významných e-turistických akcí) odkaz ke stažení geohry GEOFUN, která není jen prostou e-trasou, nýbrž zábavně-vědomostním programem za pomoci multimédií i rozšířené reality s možností soutěžit o hodnotné ceny. Podmínkou je v každém případě chytrý mobil (systém iOS nebo Android). Účast v soutěžích obou partnerů je pro členy KČT ZDARMA!
Pro účast v soutěži DVACET VE DVA DVACET byl vytvořen turistický záznamník, který je možno si elektronicky objednat na jpstruzina@centrum.cz nebo bude k dispozici na všech e-turistických akcích. Do záznamníku organizační tým každému potvrdí jeho účast a po absolvování 20 akcí vzniká účastníkovi nárok na unikátní diplom. V prvním ročníku jsou však pro všechny připraveny skvělé vychytávky: účast na hlavní významné akci (s geohrou GEOFUN) platí zároveň jako „žolík“ za jednu již proběhlou neabsolvovanou akci a absolvování geoher GEOFUN na oficiální akci KČT přináší do soutěžního „geokonta“ speciální prémii bodů – geonek! Podmínkou je však internetové odeslání absolvované geohry přes internet v den jejího absolvování.
Pro účastníky e-pochodů zaregistrované v GEOFUNu jsou na jeho serveru připraveny další benefity: zapsání všech skutečných absolvovaných tras na mapovém podkladu, kumulativně nasčítaný počet absolvovaných kilometrů i databáze pořízených multimédií (fotografií, audionahrávek i videoklipů!).
Elektronická turistika (e-turistika), přestože vznikla poměrně nedávno, má všechny předpoklady se stát fenoménem 21. století. Její podstatou je využívání moderních technologií při klasické turistice, ať už pěší, vodní, lyžařské či jiné. Rozsah jejich použití je velmi široký od prostého plánování e-tras za pomoci mapového software na počítači přes využití GPS nástrojů a mobilních aplikací v terénu při navigaci až po prvky multimédií, virtuální a rozšířené reality, které pomohou zejména při poznávací činnosti. Motivují však i k aktivní spoluúčasti formou pořízení vlastních video, audio a fotomateriálů, jež jsou cenným suvenýrem, připomínajícím jedinečné zážitky. V neposlední řadě se touto cestou vydaly významné mezinárodní turistické organizace, kdy zejména mobilní aplikace IVV již plně nahrazuje klasické prostředky evidence – papíry a razítka. V r. 2019 se do rodiny příznivců e-turistiky oficiálně zapojil i Klub českých turistů založením pracovní skupiny e-turistiky při Programové radě KČT.
Seznam pochodů e-turistiky pro rok 2020 najdete v příloze.
Marta Kravčíková