Jídelna Libušín se šest let po devastujícím požáru znovu otevírá veřejnosti. Stavební firmy již ukončily veškeré práce, objekt byl úspěšně zkoulaudován a od čtvrtku 30. 7. 2020 bude stavba, navržená a původně postavená v letech 1897-1899 architektem Dušanem Samo Jurkovičem, opět sloužit široké veřejnosti.
Stavba Dušana Samo Jurkoviče, Libušín, se na Pustevnách opět pyšní svou architektonickou i barevnou krásou. „Jsme samozřejmě moc rádi, že po šesti letech intenzivní práce na vědecké rekonstrukci a díky obrovskému úsilí všech zúčastněných můžeme otevřít Jídelnu Libušín opět široké veřejnosti. V těchto dnech už probíhá „pouze“ úklid všech prostor Libušína a také podpis smlouvy s budoucím nájemcem, který uvede Jídelnu do opětovného provozu,“ uvedl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš s tím, že je potřeba poděkovat všem, kteří se o rekonstrukci a prakticky doslovném vstanutí Libušína z popela podíleli.
„Nelze vyjmenovat úplně všechny, ale rozhodně je potřeba vyzdvihnout stavebně – restaurátorskou huť Archatt, s.r.o., která byla generálním dodavatelem stavby. Tedy náš nejdůležitější partner, který zodpovídal za celou stavbu Jídelny Libušín. Díky patří také architektonickému ateliéru Masák a partner, s.r.o., který byl projektantem stavby a po celou dobu rekonstrukce zajišťoval také autorský dozor stavby. Hned po požáru nám obrovsky pomohly Lesy ČR, které prakticky okamžitě věnovaly 990 m3 smrkové, jedlové a dubové kulatiny. A to formou daru v čase a kvalitě, kterou jsme si sami stanovili a kterou jsme potřebovali. To bylo na tomto daru velmi cenné,“ poděkoval ředitel Ondruš. Na něj poděkováním navázal také generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. „Stavba je dokončená a je skvělé, že jsme v tom pomohli. Stromy použité na obnovu Libušína vyrostly ve státních lesích, nedaleko Pusteven. Lesy České republiky je darovaly a splnily tak, co slíbily, když Libušín vyhořel,“ uvedl Josef Vojáček, který doplnil také cenu darovaného dřeva – téměř 1,6 milionů korun.
„Lesy ČR potřebné dřevo darovaly, státní podnik Vojenské lesy a statky pak veškeré věnované dřevo vytěžil a dopravil ho k realizační firmě. Také za to velký dík,“ pokračoval ve výčtu nejdůležitějších partnerů obnovy ředitel Ondruš. „Veškeré tesařské práce měla na starosti společnost Teslice CZ., s.r.o., která se mimo jiné postarala o kompletní venkovní roubení, skloubení nových dřevěných prvků s ohořelými prvky. A také realizovala venkovní nátěry stěn a výmalbu tesařských prvků, montáž šindele, ručně opracovali podlahy a mnoho dalšího. Společnosti Teslice CZ patří velký dík za dodržení tradičních postupů u stavby – tedy za provedené ruční tesání, hoblování a další.
A další stejně velké poděkování patří také restaurátorce Kateřině Krhánkové a jejím kolegům, kteří se s obrovskou erudicí a pečlivostí postarali o veškeré výmalby, nádherné obrazy i motivy, které jsou na stěnách, figurální malby a to vše původní technikou al secco malby.
Nádherný je rovněž nábytek včetně unikátního příborníku a skleníku, které jsou instalovány v samotné Jídelně. Mimochodem, jen na příborníku pracoval stolař více než 1.000 hodin a to bez jeho výmalby. Poděkování za tuto odvedenou práci patří společnosti Fiala stolařství, s.r.o. z Podhradní Lhoty,“ pokračoval ve výčtu partnerů Jindřich Ondruš.
To, co není příliš vidět, ale je velmi důležité, jsou veškeré rozvody a revize elektroinstalace, silno i slaboproud, dieselagregáty, automatické zavírače dveří a oken, EPS, EZS, samozhášecí systém. Tedy celkové zabezpečení, jaké u našich staveb ještě nikdy nebylo. To vše je dílem společnosti SKS Blansko. A poděkování směřujeme také ke společnosti Lavi Eingineering, s.r.o., která pro nás vykonávala technický dozor, práci koordinátor BOZP, prováděli také kontrolu fakturace u celého díla
A abychom mohli naše hosty přivítat také dobrým jídlem, tak jsme museli samozřejmě vybavit také kuchyň – to ve spolupráci s firmou Megastro CZC, s.r.o.,“ vypočítal Jindřich Ondruš.
To je tedy poděkování firmám, jejichž pracovníci a další subdodavatelé strávili na rekonstrukci Jídelny Libušín za posledních šest let několik desítek tisíc hodin práce a výzkumů.
„Stejně velký dík ale také patří všem, kteří věnovali finanční prostředky umožňující výše uvedenou obnovu Libušína. Jsou to tisíce soukromých dárců z řad široké veřejnosti, kterým patří náš vděk. A nemalou částkou přispěly také desítky malých i velký firem, veřejných institucí, obcí a měst. Poděkování směřujeme i k našemu zřizovateli, Ministerstvu kultury ČR, které nám nejen umožnilo celou opravu stavby, ale také nás všech ohledech maximálně podporovalo a ze svého rozpočtu vyčlenilo na opravu Jídelny Libušín více než 60,2 milionů korun. Bez této podpory bychom tuto rozsáhlou rekonstrukci nemohli realizovat. A asi poslední velké poděkování patří médiím, která věnovala požáru Libušína a následné sbírce i obnově velkou pozornost, a která v uplynulých letech odehrála velmi dobrou roli v pomoci propagace Jídelny Libušín a její vědecké rekonstrukce,“ uzavřel poděkování firmám, institucím, široké veřejnosti i médiím ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.
Závěrem už jen přání, aby znovuzrozený Libušín sloužil dlouhé desítky let všem návštěvníkům Beskyd, kteří při vstupu do této nádherné stavby na vlastní kůži prožijí slova českého spisovatele a novináře Josefa Merhauta:
Jídelna a Maměnka – dvě stavby ze dřeva celé, ale dvě hotové architektonické básně, velkolepé i milé, nádherné i prosté, originální výkon zjemnělé kultury a přece tak pročpělé silným dechem jednoduchého domova. Co jsou všecka hesla přeumělkované secese proti těmto liniím jednoduchým, na lidových stavbách založeným, ale prokomponovaným duchem a citem tvořícího umělce. Ve vzdušném sále Jurkovičovy jídelny zpívají barvy, zpívají obrysy, zpívají malovaná dřeva svůj kouzelný zpěv. Milý můj Dušan (Jurkovič) je básníkem dřeva…
Autor tiskové zprávy: Valašské muzeum v přírodě Rožnov p. R.