Struktura KČT

-->

Klub českých turistů (KČT) je spolkem s celostátní působností, jehož historie se datuje k 11. 6. 1888, kdy byl spolek založen na ustavujícím sjezdu v Praze skupinou nadšenců v čele s Vojtou Náprstkem, Dr. Vilémem Kurzem, Dr. Františkem Čížkem a architektem Vratislavem Pasovským.

KČT je spolkem aktivních turistů a příznivců turistiky. Účelem a hlavními činnostmi KČT je vytvářet všestranný turistický a sportovní program, podporovaný jako celoživotní aktivita, včetně mezinárodních turistických aktivit, vytvářet materiální, organizační a metodické podmínky pro bezpečný a volný pohyb v přírodě, značení a údržbu sítě turistických značených tras, ochrana přírody a krajiny, péče o kulturní památky, vytvářet podmínky pro aktivní turistickou činnost všech občanů, včetně seniorů, rodin, dětí, mládeže a zdravotně postižených, pořádat turistické akce pro veřejnost, rozvíjet tradice KČT a propagaci turistiky jako činnosti poznávací i sportovní pro nejširší veřejnost. Členové KČT organizují každoročně přes tisíc akcí určených pro členy klubu i neorganizované zájemce o všechny druhy turistiky.

Organizační struktura

Základní organizační jednotkou KČT jsou odbory, které se sdružují do 14 oblastí, totožných s hranicemi krajů. Vše zastřešuje Ústředí KČT se sídlem v Praze.

Orgány KČT jsou:
  1. Konference KČT, která je nejvyšším orgánem KČT a je složená z delegátů všech oblastí.
  2. Ústřední výbor KČT (ÚV KČT), který je v období mezi konferencemi nejvyšším orgánem KČT a schází se nejméně dvakrát ročně.
  3. Vedení KČT, které je kolektivním statutárním orgánem KČT a zastupuje KČT navenek. Má 7 členů. Řídí činnost KČT v období mezi zasedáními ÚV KČT. Schází se podle aktuálních potřeb řízení KČT. Za Vedení KČT jedná navenek předseda nebo místopředseda, a to každý samostatně.
  4. Ústřední kontrolní komise, která je kontrolním orgánem KČT. Kontrolní komise jsou také na úrovni odborů a oblastí.