Poslední z celkem tří značkařských skupin KČT se začátkem září vrátila z rumunského Banátu, kam je vyslalo ústředí Klubu českých turistů. Cílem všech tří skupin byla obnova a vytipování nových turistických tras v této oblasti. Nové trasy by měly být v budoucnu vyznačeny v okolí vesnic, neboť se ukazuje, že stále méně a méně turistů vyráží na přechod zdejších hor. Ve větší oblibě jsou jednodenní výlety v okolí vesnic, do kterých se turisté po celodenním putovaní vracejí zpět na nocleh a stravu. Tento „nový“ přístup znamená i větší ekonomický přínos pro místní obyvatele, kteří turistům poskytují ubytování.
Proto se první dvě značkařské skupiny zaměřily především na obnovu kratších turistických tras v okolí vesnic Eibentál a Bígr. S pomocí místních obyvatel, pak řešily možné budoucí okružní turistické trasy vedoucí k místním přírodním zajímavostem, nebo technickým, či historickým pamětihodnostem.
Třetí skupina měla před sebou turisticko – značkařskou výzvu v podobě obnovy značení páteřní červené turistické značky v délce téměř 60 km propojující vesnice Eibentál, Bígr, Rovensko, Gerník a Svatou Helenu. Fakticky to znamenalo nandat si do batohů výbavu na klasický puťák a rozdělit cestu na deseti kilometrové denní úseky. Místní terén rychlejší pohyb neumožňuje, zvláště když zprávy místních obyvatel hovořily o tom, že se zde poměrně hodně kácelo a cesta je zarostlá. To se nakonec nepotvrdilo, ale i při největším nasazení skupina dokázala obnovit maximálně 12 km značené trasy. Při této rychlosti značkaři třikrát přespali tzv. v divočině, přesněji na hřebenech banátských hor.
Největším problémem se v letošním roce ukázal nedostatek vody. Téměř tři měsíce trvající sucho zapříčinilo, že se voda dala nabrat pouze z potoků tekoucích v údolích. Konce jednotlivých etap vycházely vždy na vrcholový hřeben hor, což znamenalo nabrat v údolí 4 litry vody a ty po vzoru nepálských šerpů vynést na kopec. Odměnou ovšem byly nezapomenutelné večery a noci v totální pustině, kterou u nás budete jen těžko hledat.
Vedle popisované divočiny bylo všemi účastníky vysoce hodnoceno setkávání s místními obyvateli, kteří si každého turistu okamžitě získají svojí srdečností. Při konfrontaci s jejich způsobem života se naše problémy jeví jako absolutně nicotné a všichni účastníci místním obyvatelům v duchu záviděli jejich optimismus a životní nadhled. Večerní posezení a povídání s místními bylo pověstnou třešničkou na dortu každého dne, tedy v případě, kdy bylo možné spát tzv. pod střechou.
V tuto chvíli můžeme prohlásit, že páteřní „červená“ trasa je v úseku Eibentál až Gerník obnovena, za což patří dík i Ministerstvu zahraničí, které prostřednictvím svého grantového programu finančně přispělo na zdar celého projektu obnovy zdejšího značení. Návštěvu zdejšího kraje vám rozhodně můžeme doporučit a vzkázat, že zde určitě nebudete bloudit, tedy pokud nebudete chtít bloudit.
Za zúčastněné značkaře
Zbyněk Báča