Vysokohorská turistika
Vysokohorskou turistiku provozují zájemci v rámci Klubu českých turistů na základě pravidel daných metodikou sekce VHT KČT. Je to specifický druh turistiky, který se provádí ve skalních oblastech, v horách a velehorách, celoročně, po značených i neznačených cestách, ve skalním terénu, po firnových polích, ledovcích a zajištěných cestách (ferratách). K překonání obtížnějších úseků se používá horolezecká technika a k zajištění bezpečnosti je používána horolezecká výzbroj. Takto je charakterizována VHT na webových stránkách KČT a vedle této definice následuje i přesné vymezení termínů jako jsou „celodenní túra VHT“, „zajištěná cesta – ferrata“, „zajištěný chodník“, „přechod pohoří“ a co je to „trek“.
Členové sekce VHT se ve spolupráci s oblastními aktivisty zabývají především průběžnou aktualizací metodiky bezpečného pohybu ve vysokohorském terénu a předáváním nových metodických materiálů nejrůznějšími formami do všech odborů KČT, které vysokohorskou turistiku provozují, i do odborných časopisů. Velmi podrobné informace k veškeré problematice VHT obsahují webové stránky KČT. Vedle aktuálních adresářů členů sekce, oblastních aktivistů i členů lektorského sboru obsahují i následující informace: podmínky pro získání výkonnostního odznaku VHT, tematických turistických odznaků „Vrcholy ČR“, „Šumavské tisícovky tří zemí“ a „Severní vápencové Alpy“, roční kalendáře metodických i ostatních akcí charakteru VHT, veškeré metodické materiály vydané sekcí VHT včetně schémat a fotodokumentace, kompletní pravidla „Kvalifikace ve vysokohorské turistice“, doporučené túry VHT a doporučené zajištěné cesty prověřené metodickými pracovníky sekce VHT. Samostatně jsou vyčleněny i „Základní pokyny k bezpečnému provozování VHT“, které obsahují v heslech, co má obnášet příprava na vysokohorskou akci, pokyny k vedení horské túry a speciální zásady extra pro VHT. Přílohou je k možnému vytištění připravená „Bezpečnostní a záchranná karta VHT“.
V roce 2023 se v termínu 7. – 10. září uskuteční 13. ročník celorepublikového srazu „Dny VHT na skalách Žďárských vrchů“, na který jsou pravidelně zváni i neorganizovaní zájemci o VHT a zájemci o pěší turistiku i cykloturistiku.
Pozvánka na Dny VHT 2023
Propozice Dnů VHT 2022
Sekce vysokohorské turistiky KČT pracuje v současném období ve složení: Ladislav Beneš, Ladislav Bureš, Karel Neřold, Jiří Nováček, Petr Pola, Radek Porebský, Václav Průcha, Miloš Stejskal a Jindřich Urban. Velkým přínosem jsou se svými zkušenostmi i čestní členové sekce Ivo Hejl a Miloslav Holenda.
Kompletní adresář členů sekce, oblastních aktivistů VHT i lektorského sboru VHT je ve složce O Klubu/sekce/sekce VHT.
Ing. Jindřich Urban, předseda sekce VHT
Aktuality
Historie vysokohorské turistiky v rámci KČT
MI 1/2023 Navigace s pomocí mobilního telefonu (přechod na další stránku)
MI 2/2011 Aktualizace metodické informace VHT na internetu (přechod na další stránku)
Informace ke stažení
- Kalendář akcí VHT 2023
- Základní pokyny k bezpečnému provozování VHT
- Kvalifikace ve vysokohorské turistice
- Metodické materiály vydané sekcí VHT (přechod na další stránku)
- Přihlášky na Výcvikové minimum VHT a na zkoušky VHT
- Doporučené túry VHT (přechod na další stránku)
- Doporučené zajištěné cesty VHT (Ferraty) (přechod na další stránku)
- Výkonnostní odznak VHT
- Návrh na túru VHT roku
- Tematický turistický odznak VRCHOLY ČR + pravidla k získání odznaku + 69 vrcholů
- TTO Severní vápencové Alpy
- TTO Šumavské tisícovky tří zemí (pravidla)
- Soutěž z Mariánského příkopu na vrchol Mt. Everestu
Základní pojmy
Co je to vysokohorská turistika (VHT) ?
VHT je jedním z druhů turistiky. Provádí se ve skalních oblastech, v horách a velehorách, celoročně, po značených i neznačených cestách, ve skalním terénu, po firnových polích, ledovcích a zajištěných cestách. K překonání obtížnějších úseků se používá horolezecké techniky a k zajištění bezpečnosti je používána horolezecká výzbroj.
Co je to celodenní túra VHT ?
Je to túra, která má logický cíl (vrchol, sedlo, pleso, chatu apod.), dle průvodcovského času trvá alespoň 6 hodin a dosáhne se převýšení minimálně 500 metrů.
Co je to zajištěná cesta (via ferrata, klettersteig) ?
Je to cesta ve skalním lezeckém terénu zajištěná fixními lany, řetězy, žebříky, kramlemi a čepy. Lze ji většinou absolvovat bez postupového jištění lanem. Při postupu se používá samojištění dle příslušné metodiky.
Co je to zajištěný chodník ?
Je to chodník v horském terénu, po kterém vede turistická cesta, na které jsou v exponovaných místech pro bezpečnost pohybu instalovány umělé pomůcky.
Co je to přechod pohoří ?
Za přechod pohoří se považuje trasa trvající nejméně 5 dnů s noclehy na různých místech trasy. Délka musí být alespoň 30 hodin při dosažení 2 500 m převýšení.
Co je to trek ?
Trek je vícedenní putování nejen v horském, vysokohorském nebo velehorském terénu s noclehy v bivacích, stanech, útulnách, ubytovnách nebo v jiných vhodných ubytovacích zařízeních. Při treku v horském až velehorském terénu by trasa měla být vedena maximálně do II. stupně UIAA. Mimo tyto terény by měl trek vést logickou, tematicky zaměřenou zajímavou cestou v krajině.
Historie VHT
Historie vysokohorské turistiky v rámci KČT
- Příloha č.1: 20 ročníků Dnů vysokohorské turistiky v Jizerských horách