KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

alpine

Akce vodní turistiky

Nově založená Asociace vodní turistiky a sportu chce prosazovat zájmy vodáků

AVTS, tisková konference Praha 18.6.2019

V úterý 18. června se v u slalomového kanálu v Praze Troji konala tisková konference Asociace vodní turistiky a sportu. AVTS založily vodácké svazy a firmy s cílem zastupovat zájmy vodáků při sjíždění řek, dbát o bezpečnost na vodě a upozorňovat na nebezpečí při vodní turistice. Předseda AVTS Petr Ptáček představil Asociaci jako spolek, jehož cílem je ochránit vodácké zájmy na úrovni jak legislativní, tak i v rámci místních vodoprávních řízení. Hovořil o tom, jaké kroky udělaly vodácké organizace pro to, aby byla zachována rekreační funkce řek, aby energetická funkce nebyla nadřazena všem ostatním funkcím, aby splouvání řek, ale i koupání v řekách bylo bezpečné a příjemné.
Na něj navázal tiskový mluvčí Klubu českých turistů Roman Hrůza, který zdůraznil, že vodáctví je součástí turistiky už mnoho desítek let a vodní a pěší turistika se rozvíjely ruku v ruce už v době po první světové válce. Odbory a oddíly KČT v současné době pořádají vodácké výpravy a tábory, na kterých má prioritu bezpečnost. Akce vedou proškolení vedoucí a cvičitelé, kteří věnují svůj čas a energii přípravě akcí a na vlastních akcích dodržují všechny zásady bezpečné plavby.
O bezpečnosti hovořil i Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů. Zmínil se i o poslední smrtelné nehodě na jezu, která se stala při koupání. Na jezu nebyly instalovány záchranné prostředky laické pomoci. Posledním mluvčím byl Míla Pražák z firmy Dronte, který je zároveň představitelem spolku Vodácká Ohře. Hovořil o aktuální situaci na nově rekonstruovaných jezech, kde se v některých případech daří domluvit se s vodoprávními úřady a stavebními firmami na řešení, které vodáky zatěžuje co nejméně, ale v mnoha případech je situace tristní: Prostě tady postavíme jez, oplotíme ho, a vy si běžte splouvat řeku někam jinam. To, že jste přijeli po veřejné cestě, nikoho nezajímá, přenášejte si jez, kde chcete. Nemáte kde vystoupit, kde přenést, natož kde jez splout? Snadné překonání jezu není podmínkou u vodoprávního řízení, vodáci nikoho nezajímají. Respektive nezajímali. Asociace vodní turistiky a sportu se stará, aby vodáci byli slyšet.

Petr Teringl

víkend od 26. do 28. července 

• Ondra Křívánek a Vít Přindiš povedou víkendový výukový kemp pádlování na rakouské řece Salza pod hlavičkou HIKO Whitewater kemp Salza. Odkaz na web pořadatele.

Eman Tesař

čtvrtek 25 až neděle 28. července 

• Spojí (TJ Union Plzeň a CNAWR) pořadatel rozmanitou skupinu vodáků různých disciplín dohromady na jediné akci Kanu Fest Roudnice 2019. akci. Roudničtí připravili adrenalinem nabité závody pro zkušené borce, ale i zábavu a možnost vyzkoušet si pádlování pro úplné začátečníky. Největší podívanou budou závody v Kayakcrossu a Freestyle kayakingu, které doplní zábavné závody v Raftcrossu určené pro všechny, kdo se vody nebojí. Celý víkend bude na kanále a v jeho blízkosti k dispozici možnost vyzkoušet jízdu na raftu či kajaku pod vedením zkušených lektorů. U oblázkové pláže těsně pod kanálem je, podle slov pořadatelů, nejlepší koupání na Labi pro dospělé i děti.Informace na webu festivalu.

Eman Tesař

sobota 27. července 

• WWP neboli Welká wodácká pouť je slovy pořadatele pohodová akce pro širokou veřejnost. Splutí Svratky, zábavný program, hry soutěže, promítání, kapelu, občerstvení budou mít na „svědomí“ organizátoři z vodáckého oddílu Racek Brno VODÁK sport. Aktuální informace by se včas měly objevit na webu.

Eman Tesař

víkend 2. až 4. srpna 

• Se koná na Vltavě legendární obnovený závod České Budějovice – Praha. Součástí je i závod paddleboardů, ČFSUP na trase Vrané – Praha. Více o letošním ročníku i o těch minulých na webu pořadatele.

Eman Tesař

Příjemné léto plné vodních radovánek přeje sekce vodní turistiky 

Ilustrační foto Eman Tesař

 

Generální partner

Další partneři

  • Větší partneři
  • Partnerské spolky
  • Partnerské instituce, organizace a firmy
  • Mediální partneři

všichni partneři »