KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

Aktuality sekce ochrany přírody

 

Zima pomalu končí a do vypuknutí jarního termínu naší největší dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zbývá přesně 40 dní. Své úklidy mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na webu projektu www.UklidmeCesko.cz. Není na co čekat, již v sobotu 6. dubna jdeme na to, vzkazují organizátoři akce. Tématem letošního ročníku zvolili pneumatiky.
Přesně za 40 dní, v sobotu 6. dubna 2019, proběhne letošní hlavní termín úspěšné akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, zaměřené na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody, měst a obcí. Jak to funguje? Již nyní mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz organizátoři zadávat plánované úklidy, a to co nejdříve, aby měli dostatek času na přihlášení ke konkrétnímu úklidu i dobrovolníci. Zaregistrovaní organizátoři pak dostanou užitečné rady k plánování i propagaci svých akcí a mohou zažádat o úklidové pomůcky.
V loňském roce se do akce zapojilo celkem přes 130 000 účastníků, proto organizátoři musí i letos věnovat největší úsilí zajištění logistiky celé akce a především úklidových prostředků (pytlů a rukavic) pro zapojené dobrovolníky. „Díky podpoře Ministerstva životního prostředí a partnerů projektu, kterými jsou Nadační fond Veolia a Komerční banka, a.s., bychom měli mít opět připraveny pevné pytle i pracovní rukavice pro zájemce, kterým z loňského ročníku nezbyly zásoby, či nemají vlastní zdroje. Další tisíce párů rukavic jsme letos získali darem od firem ČERVA GROUP, a.s., a ARDON SAFETY s.r.o.,“ sdělila nám jedna z organizátorek, Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.
Letošní ročník akce zaměří pozornost na pneumatiky pohozené v přírodě, potocích, skrytých zákoutích měst a obcí… „Pneumatiky jsou pro nás takovým ‚evergreenem‘,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. „Narážíme na ně již od prvního ročníku úklidů, mnohdy na těžko uvěřitelných místech. Je stěží pochopitelné, že se někomu ‚vyplatí‘ táhnout pneumatiky do lesa, když je může bezplatně odevzdat na jednom z několika stovek míst zpětného odběru. Proto bychom chtěli problematiku pneumatik a jejich zpětného odběru více zviditelnit, zmapovat při úklidech jejich množství a zaměřit se na prevenci, aby tento odpad zbytečně nevznikal. Pneumatiky budou letos i novou kategorií ve fotosoutěži a objeví se v propagačním videoklipu akce,“ uvedl organizátor.
Neváhejte a přidejte se 6. dubna k loňským organizátorům či dobrovolníkům letos i Vy. Přihlásit se můžete díky interaktivní mapě na https://www.uklidmecesko.cz/map/. „Nudit se určitě nebudete!“ slibují pořadatelé.

 

Pavel Rabušic.

TURISTÉ UKLÍZEJÍ ČESKO

Soutěž je věnována úklidům hlavně turistických tras a mapování černých skládek. Každoročně ji vyhlašuje Sekce ochrany přírody Programové rady Klubu českých turistů.

            Soutěž probíhá od 1. 1. do 31. 12. daného kalendářního roku a obsahuje tyto kategorie:

 • Odbor Klubu českých turistů (OKČT)
 • Jednotlivec OKČT
 • Turistický oddíl mládeže (TOM)

Vítězové – jak kolektivy, tak jednotlivci – jsou každoročně odměňováni diplomy a věcnými cenami.

  1. PRAVIDLA SOUTĚŽE

Do soutěže se zahrnují následující aktivity:

 1. Organizátor úklidu turistické trasy

Prvním krokem k zorganizování vašeho vlastního úklidu je registrace. Abychom vás mohli zařadit mezi organizátory, vyplňte prosím formulář na www.UklidmeCesko.cz. Po registraci budete mít možnost dát dobrovolníkům vědět všechny důležité informace o vašem úklidu.

Vyplněním formuláře se zaregistrujete jako organizátor úklidové akce:

 • Obec/městská část kde bude akce probíhat: zde uveďte číslo, barvu a úsek příslušné trasy
 • Váš e-mail; Telefon; Vaše jméno
 • Organizátorem je: zde uveďte příslušný název a číslo odboru turistiky
 • Po skončení akce uveďte hlášení o provedeném úklidu.
 1. Dobrovolný uklízeč

Prvním krokem k tomu, abyste se připojili k chystanému úklidu, je vaše registrace. Abychom vás mohli zařadit mezi dobrovolníky, vyplňte prosím formulář na www.UklidmeCesko.cz.

Po registraci se budete moci připojit k úklidu, který je vám nejsympatičtější.

Vyplněním formuláře se zaregistrujete jako dobrovolník úklidové akce:

 • Obec/městská část kde se budete chtít úklidu zúčastnit, příp. OT
 • Váš e-mail; Telefon; Vaše jméno
 • Váš OT (název a číslo)
 1. Mapování černých skládek

Pro mapování černých skládek využíváme ekologický projekt ZmapujTo.cz, jehož cílem je boj proti nelegálním skládkám odpadů v České republice. Je určen všem, jimž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše a rychle díky mobilním aplikacím, případně můžete skládku nahlásit pomocí interaktivního webového formuláře. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České republice zpřístupněním moderní, efektivní a široce rozšířené platformy pro jejich monitoring.

Mobilní aplikace ZmapujTo je jednoduchý nástroj pro hlášení nelegálních (černých skládek) a přeplněných kontejnerů. Černou skládku jednoduše vyfotíte, v mapě vyznačíte, kde se přesně nachází, popř. vaše GPS v mobilu určí místo skládky, vyberete, jaký typ odpadů se na skládce vyskytuje a hlášení odešlete.

Všechna hlášení se (po nezbytné kontrole zaslaných údajů) objeví v interaktivní mapě a dotčené obce pak mají možnost zaslané informace využít a nahlášený problém řešit.

Webový interaktivní formulář

Alternativně můžete využít i Webový interaktivní formulář, pomocí něhož můžete skládky a další podněty hlásit z pohodlí svého domova. Stačí zadat adresu: http://www.zmapujto.cz/addissue do webového prohlížeče. Kromě jména nezapomeňte uvést Váš OT (název a číslo).

K vyhodnocení soutěže bude využita databáze Ukliďme Česko a Zmapuj To.

 • Odbor KČT se bude hodnotit jako organizátor úklidu turistické trasy.
 • Turistický oddíl se bude hodnotit jako organizátor úklidu turistické trasy.
 • Jednotlivec OKČT, TOM se bude hodnotit jako dobrovolný uklízeč a za mapování černých skládek.

 
 

Generální partner

Hlavní partneři


Další partneři

Podpořte

DMS

Podpořte