KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Chata Na Čiháku

16000

adresa: Čihák 12, Klášterec nad Orlicí, 564 01 Žamberk
tel.: 773 955 004
e-mail: chatacihak@gmail.com
internet: www.chatanacihaku.cz
mapa: 50.1402833N, 16.5937833E (Orlické hory)
sleva na ubytování pro členy KČT: 50 Kč
nájemní smlouva nájemce do: 31. 8. 2026
otevírací doba restaurace: čtvrtek - neděle od 11:00 hod. - 20:00 hod.

 

 

Turistická chata na Čiháku je umístěna v krásném prostředí Orlických hor v blízkosti Zemské brány a říčky Divoké Orlice.
Kapacita ubytování:  36 lůžek ve dvou a čtyřlůžkových pokojích + dva bezbarierové pokoje s příslušenstvím (2 a 3 lůžka).
Další vybavení: školící a výuková místnost, fitness, sauna, vířivka, restaurace a společenská místnost pro děti a rodiče, dětský koutek, TV, kuchyňka.
Ubytování se psem: Ano.

Historie

Název chaty je odvozen od číhati na kupce, kteří v těchto místech přecházeli hranice se zbožím a nechtěli zaplatit clo.

Původně zde stávala hospoda Ve mlýně (dnes levá nižší budova). Hospodu v roce 1930 koupil dbor KČT Hradec Králové, v letech 1931–1932 byl objekt opraven a byla přistavěna dvoupatrová depandance. Pod názvem Penzion Hradeček byla chata otevřena pro veřejnost 19. června 1932. Po roku 1945 přejmenována na chatu Na Čiháku.

Potřeba získat trvalé základny české turistiky v Orlických horách byla jednou z priorit hradeckého odboru v období poválečné první republiky. Po vybudování prvního, českého turistického bodu ve střední části hor, Masarykovy chaty, zaměřil svoji pozornost hradecký odbor na jižní část pohoří. Strategie odboru byla podřízena záměrům KČT vybudovat na území republiky řetězec chat navzájem dostupných jednodenním pěším pochodem. Severní část Orlických hor byla pokryta Jiráskovou chatou na Dobrošově, na kterou v tomto smyslu navazovala Masarykova chata na Šerlichu.

V roce 1930 se vyskytla možnost koupit od pana Semeráka jeho hostinec Ve mlýně i s přilehlými pozemky, který stál přímo na státní hranici 500 m od Zemské brány při silnici do Českých Petrovic. Turistická chata KČT takto umístěná navazuje svým dosahem na Masarykovu chatu ve střední části hřebene Orlických hor.

Rok po zakoupení hostince byly arch. Rejchlem dokončeny plány na výstavbu ubytovacího objektu, poeticky nazvaného penzion Hradeček. Architektonicky prostší stavba, oproti exteriéru i interiéru Masarykovy chaty, je dvoupatrová budova v kombinaci zdivo, dřevo, přičemž 2. patro (celé vyhrazené pro pokoje hostů) je vestavěno do sedlové střechy budovy. Nová budova je spojena krčkem s širokými okny budovou původního hostince. Tato spojovací část byla vyprojektována a stavebně provedena jako jídelna turistické chaty. Původní hostinec byl upraven jako hospodářské zázemí (kuchyně, sklady atd.) celého objektu.

Stavba byla zahájena v roce 1931 a již napřesrok byla dokončena tak, že mohla být již 19. června 1932 slavnostně otevřena a předána do využívání turistické veřejnosti. Dokončený objekt umožnil ubytování až 60 osobám.

Další osudy chaty jsou obdobné jako u Masarykovy chaty. Po záboru pohraničí, na podzim roku 1938, bylo celé území osady Čihák odtrženo od republiky a začleněno do tehdejší německé nacistické říše a využíváno německými úřady pro jejich potřeby. Po znovuobnovení republiky, v květnu 1945, se hradecký odbor KČT opět uvázal ve své vlastnictví a provozoval chatu až do své násilné likvidace v roce 1949. Chatu převzal ČSTV, který ji spravoval až do roku 1990, kdy byla v rámci restituce vrácena původnímu vlastníku, tj. KČT, odboru Hradec Králové.

Turistická chata Na Čiháku i díky své méně atraktivní poloze byla spíše stranou zájmu „sjednocené tělovýchovy“ (ČSTV), proto její stavební stav, včetně vnitřního vybavení nebyl příliš rozšiřován, zvelebován, ani udržován. Před staronovým vlastníkem tak stál velice těžký úkol – udržet chatu v provozuschopném stavu a postupně obnovovat její technické zázemí.

Hradecký odbor se v rámci svých velmi omezených finančních možností snažil zajistit generální opravu střechy, rekonstrukci kuchyně, topného systému, rozvodu vody a odpadů a vybudovat malou čistírnu odpadních vod. Tyto finančně velmi nákladné opravy prováděné po etapách nebyly ve svém celku dokončeny ani začátkem tohoto století, proto musel hradecký odbor řešit otázku jak dále postupovat v zajištění provozuschopnosti obou svých chat – Masarykovy chaty a chaty Na Čiháku. Po zralé úvaze rozhodli členové odboru o převedení chaty Na Čijháku do přímého majetku Ústředí KČT (chata, včetně pozemků, byla převedena k 1. dubna 2006).

Turistická chata, tak zůstává vlastnictvím KČT a Ústředí Klubu, které mělo větší možnosti při získávání potřebných financí, dokončilo započaté rekonstrukční práce a udržet chatu v provozuschopném stavu. Od konce roku má chatu v nájmu pan Otakar Bartoš, který obnovil její provoz.

upraveno podle článku Václava Hovorky, předseda Hradecké oblasti KČT, Zravodaj 4/2006 

Letní turistický sraz 2022 Olomouc

Letní turistický sraz 2022 Olomouc

05.07.2022 - KČT odbor Klub Dobrý hospodář Olomouc, Olomoucko, okr. Olomouc, 18. ročník, dle propozic, Olomouc

Podhůřím Jeseníků

Podhůřím Jeseníků

15.07.2022 - OREL jednota Zábřeh, Zábřeh, okr. Šumperk, 24. ročník, Katolický dům, Sušilova 38, Zábřeh

Lázeňské chodníčky a 13. memoriál Anežky Stachové

Lázeňské chodníčky a 13. memoriál Anežky Stachové

22.07.2022 - KČT odbor KDHO, oddíl ZPT, Hrubý Jeseník, okr. Šumperk, 19. ročník, Velké Losiny, penzion FIT

Turistická vzpomínka – bohoslužba za zemřelé kamarády na Javorné

Turistická vzpomínka – bohoslužba za zemřelé kamarády na Javorné

23.07.2022 - Farnost Zlaté Hory, Javorná, okr. Jeseník, 15. ročník, Ondřejovice, u kostela sv. Martina

Zábřežskem

Zábřežskem

11.08.2022 - KČT odbor ZdP Zábřeh, Jedlí, okr. Šumperk, Zábřeh, nádraží ČD

Chaty v okolí

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte