KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Lesy ČR obnovily v lesích na Rakovnicku kulturní památku

15990

Lesy ČR obnovily v lesích na Rakovnicku kulturní památku 

 

15. ledna 2019 – Barokní sochu svatého Jana Nepomuckého zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky zrestaurovaly na Rakovnicku ve Středočeském kraji v katastru Nový Dům koncem loňského roku Lesy České republiky za 170 tisíc korun bez DPH. 

Socha z hrubozrnného pískovce byla nejdříve očištěna. Poté restaurátoři dotvořili z umělého pískovce uraženou ruku.

Barokní socha svatého Jana Nepomuckého v rakovnických lesích - stav před obnovou, foto Lesy ČR  Barokní socha svatého Jana Nepomuckého v rakovnických lesích - stav po obnově, foto Lesy ČR
„Nová je měděná a následně pozlacená svatozář i kříž. Speciálním vápenným materiálem se obnovily spáry a akrylové barvy zvýraznily latinský nápis na podstavci,“ uvedl Václav Bašta, krajský ředitel Lesů ČR v Brandýse nad Labem. Kulturní památka je k vidění na naučné stezce Lesů ČR a vede kolem ní také žlutá turistická trasa směrem na Písky. 

Socha včetně podstavce dosahuje téměř šestimetrové výšky. Znázorňuje světce v životní velikosti, který drží v pravé ruce křížek a v levé biret, liturgickou pokrývku hlavy. Tvář obrací k nebi. Jan Nepomucký patřil v baroku k nejvýznamnějším světcům rakouské monarchie. Byl českým patronem, a také patronem hraběte Jana Josefa z Valdštejna, majitele křivoklátského panství. Ten uspořádal na počest císařovny Alžběty Kristýny v roce 1721 nákladný hon. Upomínkou na tuto událost měla být socha umístěná o dva roky později v lesích v Alžbětině revíru v kruhu pravidelně vysázených lip. 

Přestože to historické prameny neuvádějí, je pravděpodobné, že socha pochází z dílny proslulého Matyáše Brauna. Architektonický návrh podstavce se připisuje F. M. Kaňkovi, který s Braunem v letech 1710 až 1731 spolupracoval.  

Eva Jouklová, tisková mluvčí Lesů ČR, 15. ledna 2018 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte