KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Nadace Plzeňského Prazdroje opět podpořila Bezručovu chatu na Lysé hoře

133693


Klub českých turistů v roce 2015 postavil na základech vyhořelé Bezručovy chaty na Lysé hoře v Beskydech, chatu novou, která se v současné době těší velkému zájmu turistů. Při výstavbě chaty nikdo nepočítal se současnou enormní návštěvností, kterou chata musí každodenně zvládat. Dalším faktorem, se kterým se nepočítalo, je změna klimatu, která se projevuje nedostatkem srážek. Srážky většinou přicházejí ve velkém množství a bývají často střídány obdobím sucha. I když se při stavbě Bezručovy chaty počítalo se zadržováním srážkové vody, často se stává, že ani podzemní nádrže nestačí pokrýt potřebu chaty. Na spotřebě vody se největší měrou podílí splachování veřejně přístupných toalet. Dalším faktorem ovlivňující spotřebu vody je provoz ubytovacího zařízení a s tím související sprchování ubytovaných návštěvníků chaty.

Nadace Plzeňského Prazdroje, konkrétně program Radegast, naštěstí nabízí zdejšímu regionu dotační program, který umožňuje reagovat na klimatické změny. Program podporuje zadržování vody v krajině a projekty jejichž smyslem je šetření s vodou. Je skvělé, že v letošním roce se KČT díky dotačnímu programu podařilo realizovat další sérii opatření, které pomohou řešit problémy s nedostatkem pitné a užitkové vody na Bezručově chatě. Konkrétně se jednalo o instalaci bezvodých pisoárů, instalací žetonových automatů pro dávkování vody ve sprchách a instalaci úsporných sprchových hlavic. Realizací aktivit projektu se KČT podařilo  tzv. snížit ekologickou stopu Bezručovy chaty, což byl i vlastní název úspěšně realizovaného projetu.

Realizací projektu by dále měla snížit negativní vliv návštěvníků vrcholu Lysé hory na okolní přírodu. Tím je myšleno to, aby návštěvníci vrcholu Lysé hory našli vždy volně přístupné WC a svým „problémem“ nemuseli zatěžovat okolní přírodu, jejíž část patří do Národní přírodní rezervace Mazák.

KČT

Generální partner:

Hlavní parneři:


Další partneři:

Podpořte chaty Klubu českých turistů

Pro vaši případnou finanční podporu stačí jen kliknout na vybranou chatu. Souhrnný seznam všech chat najdete ZDE.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15