KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Připravujeme další ročník Dne za obnovu lesa

133122

Den za obnovu lesa se předloni stal největší celostátní akcí svého druhu na podporu obnovy lesa a krajiny. V říjnu 2019 na některou ze čtrnácti lokalit, po celé republice, přišlo tuto naši snahu podpořit na 32 000 lidí, kteří v průběhu jediného dne vysázeli kolem 162 000 nových stromků.

Loni naše snažení překazila omezení spojená s covidovou pandemií, takže na úspěch prvního ročníku Dne za obnovu lesa chceme navázat letos – 16. října v 10 hodin na třinácti místech začne další Den za obnovu lesa, který připravuje kolem tisícovky našich kolegů, zaměstnanců LČR

„Úspěch prvního Dne za obnovu lesa prokázal, že naší veřejnosti není osud českých lesů lhostejný a že ji zajímá, v jakých lesích se budete procházet se svými dětmi a vnuky. A to je zavazující,“ říká generální ředitel našeho podniku Ing. Josef Vojáček. „To byly důvody, proč jsme se rozhodli tento Den uspořádat znovu. Opět chceme lidi vyzvat – přijďte pomoci našim lesníkům obnovovat lesy sužované suchem a kůrovcovou kalamitou!“

Letošní Den za obnovu lesa bude v porovnání s tím předloňský v základních rysech podobný, přesto však na účastníky čeká i řada novinek. Týkají se především dění v prostoru shromaždiště, kde chceme atraktivní formou lidem představit naše hlavní programy – Vracíme sovy lesu a Vracíme vodu lesu, které budou mít samostatné stánky.

Program Vracíme koně lesu přiblížíme nejen pomocí praktických ukázek, ale stal se také inspirací pro náplň dětských her.

Zkušenosti a schopnost srozumitelně zodpovědět i otázku, která se lesníkům mohla někdy zdát až absurdně laická, to bylo po prvním ročníku téma pochvaly, které jsme zaznamenali v hromadných ohlasech na sociálních sítích, nebo přímo v debatách po skončení jednotlivých Dní za obnovu lesa.

A hlavní tahák letošního Dne? My za něj pokládáme lesní pedagogiku v moderní podobě, jak jsme si pracovně nazvali Odznak malého lesníka. Jedná se o hravou formou provedené prověřování znalostí a dovedností malých návštěvníků akce o přírodě a především lesa. Náplň činností na několika stanovištích bude všude stejná a na konči účastníci dostanou nejen symbolickou odměnu v podobě hrací karty zaplněné razítky za splněný úkol, ale i odznak a klobouček malého lesníka.

Po zkušenostech z prvního ročníku je však jasné, že kromě programu na shromaždišti bude lákat účastníky Dne za obnovu lesa především sázení nových stromků. Na velkoformátových porostních mapách se dozvědí informace o okolních porostech, podrobnosti o novém lese, který právě pomáhají vytvářet, pak získají od našich kolegů, kteří budou sázení organizovat.

Je jasné, že každá velká akce pod širým nebem potřebuje hezké počasí. Předloni nám přálo měrou vrchovatou, snad budeme mít štěstí i letos v říjnu. Den za obnovu lesa totiž nekončí vysázením sazeničky i nasazením si kloboučku malého lesníka. Věříme, že mnoho z těch, kteří nás přijdou 16. října podpořit, si příjemný den prodlouží (pod dohledem hasičů) u připravených ohnišť, kde bude možné si opéci uzeniny nebo si jen popovídat s našimi lesníky o lesích a jejich budoucnosti.

 

Vracíme sovy lesu

Program Vracíme sovy lesu bude prezentován v samostatném stánku formou krátkých přednášek či debat s návštěvníky, kteří budou mít navíc k dispozici brožuru připravenou našimi kolegy. Každý si bude moci prohlédnout vystavenou sadu především těch budek, které podnik umisťuje v lese pro sovy a noční dravce.

Nejatraktivnější činností však patrně bude umístění budky či budek (podle lokality) v lese za účasti veřejnosti a s odborným výkladem lesníka či ornitologa. Harmonogram odchodů od stánku do lesa bude staven podle vybraných míst a jednotlivých odchozích vzdáleností.

 

Na 13 místech najednou

Den za obnovu lesa začne na všech místech naráz v sobotu 16. října v 10 hodin a bude trvat (podle zájmu návštěvníků) do podvečerních hodin. Oblastní ředitelství jižní Čechy a Vysočina zajišťují jednu lokalitu, na ostatních OŘ proběhne Den za obnovu na dvou místech. Třináctou lokalitou je Konopiště, kde Den organizují kolegové z tamního lesního závodu.

Informace o všech akcích najdou zájemci opět na webu sazimelesynovegenerace.cz, přihlásit se mohou i prostřednictvím aplikace Klub nového lesa. Na Den však mohou všichni dorazit i bez předchozího přihlášení.

 

Uhlí v milíři, klobása v ohni

Na všech místech, kde proběhne říjnový Den za obnovu lesa, se návštěvníci mohou těšit na tradiční sázení nových stromků, prezentaci našich programů a ukázky lesní techniky i práce s koňmi. Kromě tohoto základu si však organizátoři připravili i speciální překvapení.

Například v západních Čechách bude k vidění ukázka historických pil i pálení uhlí v milíři, v severních Čechách stromolezectví a v jižních trenažér harvestoru. Na Konopišti si zájemci vyzkoušejí střelbu z biatlonové laserové pušky a hod oboustrannou sekerou, na Vysočině se seznámí s prací záchranné stanice pro handicapovaná zvířata a ve východních Čechách s houbařskou poradnou. Na jižní Moravě bude připravena lesní stezka s mnoha úkoly a na severní Moravě zvěřinové speciality s možností zakoupení klobás a špekáčků k vlastnímu opečení.

 

Odznak malého lesníka

Novinkou letošního Dne za obnovu lesa je zábavná soutěž pro děti Odznak malého lesníka. Malí návštěvníci si při ní vyzkoušejí práci lesníka zasadit strom, dozvědí se něco o vodě, sovách nebo se budou moci vžít do role koně a vyzkoušet si jeho práci v lese. Za absolvování těchto, případně i dalších stanovišť pro ně bude připravena odměna, a to Odznak malého lesníka s lesnickým kloboučkem. Do programu se samozřejmě mohou zapojit také rodiče a spolu s dětmi se dozvědět zajímavosti o lese a lesním hospodářství. 

Lesy ČR

 

Generální partner:

Hlavní parneři:


Další partneři:

Podpořte chaty Klubu českých turistů

Pro vaši případnou finanční podporu stačí jen kliknout na vybranou chatu. Souhrnný seznam všech chat najdete ZDE.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15