KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Turistická sezóna startuje!

133413

Klub českých turistů (KČT) zve všechny příznivce turistiky na Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Holiday World & Region World. Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech otevře své brány již tento víkend (18. - 20. března). Mezi spíkry hlavního programu vystoupí za KČT Martin Úbl, zakladatel projektu Stezka Českem a nejúspěšnější české horolezec Radek Jaroš.

Zúčastněte se prezentace projektu „Stezka Českem“ s Martinem Úblem v sobotu od 13:30 hodin, Hala 6, Hlavní podium nebo si přijďte poslechnout vyprávění horolezce Radka Jaroše v neděli, od 10:00 Hala 6, Hlavní podium. Od 10:30 pak následuje autogramiáda Radka Jaroše na stánku Klubu českých turistů v rámci České unie cestovního ruchu (ČUCR), číslo stánku 4B17, který se nachází se v hale 3.

Největší a nejstarší tuzemská turistická organizace Klub českých turistů představí v sobotním hlavním programu dálkovou trasu Stezka Českem, v neděli si můžete vyslechnout přednášku nejznámějšího českého horolezce Radka Jaroše, který se letos zaměří na poznávání krás české přírody.  


Vydejte se na Stezku Českem

Zástupci KČT letos očekávají opět největší zájem o tuzemskou turistiku, velký boom zaznamenávají dálkové trasy, tzv. traily. První takovou dálkovou trasu, která se jmenuje Stezka Českem a vede kolem českých hranic, představí její iniciátor, cestovatel Martin Úbl.

Když se Martin Úbl s přítelkyní vrátili v roce 2019 z Kanady, kde prošli 1200 km kanadskou divočinou po stezce Great Divide Trail, řekli si, že je škoda, že něco podobného není v ČR. Tak vymysleli s partou přátel „Stezku Českem“, která vede z nejzápadnějšího do  nejvýchodnějšího bodu ČR severní nebo jižní stranou.

„S kamarády jsme čekali, že na Stezku půjde pár lidí a my, ale to, jak se lidi nadchli, to nás překvapilo. Kdyby se k nám nepřidalo spousta dobrovolníků a lidí, kteří nám a lidem na Stezce pomáhali a pomáhají, asi bychom to ani nezvládli,“ vzpomíná na začátky projektu Martin Úbl.

Během první sezony prošlo stezkou od západu na východ nebo obráceně asi 50 lidí, dalších 7 lidí obešlo ČR obousměrně, tedy přes 2000 km. „Spousta lidí si Stezku rozdělila na více let, proto očekáváme, že letos dojde řada těch, kteří začali vloni. Počítáme, že alespoň část Stezky Českem si vloni vyzkoušelo přes 5000 lidí a letos by to mohl být dvojnásobek,“ dodává autor projektu Úbl.
 

Přednáška horolezce Radka Jaroše:  (Můj) svět nejsou jenom hory
Klub českých turistů zve veřejnost také na setkání s nejúspěšnějším českým horolezcem Radkem Jarošem, který v roce 2014 úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku – K2 a zapsal se tak do síně slávy světového horolezectví. Stal se prvním Čechem a teprve patnáctým člověkem na světě, který bez použití kyslíkových přístrojů získal Korunu Himálaje. Tu tvoří čtrnáct nejvyšších hor naší planety, čtrnáct velikánů, přesahujících svojí výškou hranici osmi tisíc metrů.

„Mojí srdcovou záležitostí je Vysočina, kde žiju. Tam začala moje cesta do Himálají, ale i za Korunou světa. A sem se pořád rád vracím a budu vracet, tam kde jsem doma,“ říká Radek Jaroš, který se bude nyní věnovat více krásám české přírody. „Nechci to úplně nazývat horolezecký důchod, ale můj život nejsou jenom hory. Mnoho krásných míst máme v naší zemi, a ty hodlám jako turista nyní objevovat a motivovat mladou generaci, aby trávila více času pohybem na čerstvém vzduchu, protože to je nejlepší, co mohou pro své zdraví i duševní pohodu udělat,“ prozrazuje své plány Radek Jaroš.

Sám zažil i odvrácenou tvář hor, kdy se vrátil s omrzlinami nohou a musel vyhledat péči odborníků. „Díky MUDr. Jiřímu Paroulkovi, který nyní působí v Axis Medical a patří k předním odborníkům na plastickou chirurgii a chirurgii ruky mohu i po tomto zranění normálně chodit a sportovat, za což jsem mu vděčný,“ dodává horolezec Jaroš, který je rád, že máme největší síť turistického značení. „To je fenomén České republiky, který nám závidí celý svět,“ míní Jaroš.  

KČT

Generální partner:

Hlavní parneři:


Další partneři:

Podpořte chaty Klubu českých turistů

Pro vaši případnou finanční podporu stačí jen kliknout na vybranou chatu. Souhrnný seznam všech chat najdete ZDE.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15