KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Uzavření Smetanovy vyhlídky otevřelo téma týkající se zachování průchodnosti české krajiny.

130825

Na základě uzavření Smetanovy vyhlídky, kdy vlastníci pozemků ohradili plotem přístup na vyhlídku, oslovila internetová televize „DVTV“ (Drtinová-Veselovský) předsedu KČT Vratislava Chvátala. Rozhovor v délce 20 minut otevřel velké téma, kterým je zachování průchodnosti české krajiny. Většina značených turistických cest vede po soukromých pozemcích a KČT stále častěji naráží na neochotu soukromých vlastníků nechat po svém pozemku vést značenou turistickou trasu. Problém samozřejmě není jednostranný. Například v případě Smetanovy vyhlídky se jednalo o reakci vlastníků pozemků na neukázněné chování návštěvníků vyhlídky. Návštěvníci parkovali auta na loukách či po obou stranách úzkých silniček, po tzv. turistech zůstávaly odpadky, které na své náklady musela uklízet obec. Vlastníci pozemků v tomto případě vzali spravedlnost do vlastních rukou, přičemž se dopustili porušení zákona.

Podobné porušení zákona se  například řeší v kauze obory Květov, které se věnovala Česká televize v reportáži nazvané „Ploty proti lidem“.

Tento problém se ukazuje jako celospolečenský a začíná se týkat nás všech, přesněji všech, kteří chodí do přírody. Stav české krajiny nám určitě není lhostejný, což ukazuje například kampaň #nejsem prase, ke které se na sociálních sítích připojilo okolo 900 tisíc lidí. Nicméně je evidentní, že sbírání odpadků nestačí a že právě postoj české veřejnosti bude tím pomyslným jazýčkem na vahách pro vyřešení problému nesoucí název „Průchodnost české krajiny v 21. století“.    

KČT 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte