KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

« zpět

Voda z Nových Mlýnů brzy zaplní kanály v lužních lesích na Soutoku

133444

Hradec Králové, 17. března 2022

Lužní lesy pod Břeclaví zaplaví voda vypouštěná od dnešní sedmé hodiny ranní z novomlýnských nádrží. Lesům na soutoku Moravy a Dyje tradiční jarní povodňování prospívá. Letos potrvá asi do pátečního odpoledne. Pak se stavidla uzavřou. Povodí Moravy tak vyhovělo žádosti Lesů České republiky.

Lesníci registrují dlouholetý úbytek vody v jihomoravských lužních lesích způsobený koncem minulého století vodohospodářskými úpravami krajiny a v posledních letech i suchem. Ustaly tak pravidelné záplavy a hladina podzemních vod klesla asi o 150 centimetrů. Tamější luhy ale dostatek vody potřebují. Ta se proto každoročně záměrně upouští z přehradních nádrží. „Během několika dní naplní nápustný objekt Pohansko, odkud se dostane do lesů a soustavy vodních kanálů na Soutoku. Natéká také díky menším stavidlům Podkova a Brána v hrázi Dyje. Porosty tak zásobíme vodou, kterou dříve čerpaly přirozeně z jarních záplav,“ řekl Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice z Lesů České republiky. 

Každé jaro vrací lesníci vodu do lužních lesů z Dyje a Moravy také v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na polesí Tvrdonice jihozápadně od Hodonína. Pomocí soustavy stavítek zvyšují hladinu vody rozlévající se do porostů, tůní i slepých ramen.

Jde o další projekt z podnikového vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu – www.vracimevodulesu.cz.

 

 

Kontakt: Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte