KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

« zpět

Vojenské lesy otevřely naučnou stezku Olšina, návštěvníkům představí neznámou Šumavu

130860

Horní Planá, 9. července 2020 - Ředitel Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Petr Král dnes společně s ředitelem Národního parku Šumava Pavlem Hubeným, předsedou rakouské destinační agentury Verein Waldschule Böhmerwald Rupertem Fartačkem, senátorem Tomášem Jirsou a hejtmankou rakouského okresu Rohrbach doktorkou Wilbirg Mitterlehner i dalšími partnery společným přestřižením pásky otevřely novou šumavskou naučnou stezku kolem rybníku Olšina s návštěvnickým střediskem. 7322 metrů dlouhá trasa vedoucí po souši, ale především po povalových chodnících mokřady i nad vodní hladinou představí návštěvníkům unikátní přírodní oblast, která se teprve v roce 2016 otevřela veřejnosti po optimalizací vojenského újezdu Boletice. Interaktivní expozice v návštěvnickém středisku pak představí veřejnosti celý region.

Projekt je výsledkem česko-rakouské spolupráce, která získala podporu evropského strukturálního fondu Interreg. Jeho realizace trvala necelý rok a vyžádala si náklady přes 24 milionů korun. Jak při slavnostním otevření připomněl ředitel VLS Petr Krále, myšlenka se začala rozvíjet již v roce 2015, kdy bylo jasné, že se vojenská lokalita otevře veřejnosti.

„Vojenské lesy jako státní podnik tímto projektem naplňuje své poslání při správě státních lesů. Vedle hospodářských, ekologických a sociálních náplní má totiž les i rekreační funkce,“ připomněl ředitel VLS Petr Král.

Slavnostní akt na Olšině se odehrál v předvečer otevření stezky veřejnosti. Od pátku 10. července bude celá trasa i návštěvnické středisko k dispozici bezplatně všem návštěvníkům Šumavy. Čeká na ně unikátní trasa plná naučných informačních prvků - od infotabulí až po otisky stop zvířat v železných pražcích na stezce. „K naučné stezce jsme přistoupili netradičně a hledali jsme nová řešení, která zapadnou do místní přírody a budou lákadlem pro návštěvníky. Dřevěná stezka je doplněna o místa k zastavení a o vyhlídky, kterým jsme vdechli netradičnost. Na stezce natrefíme na plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází, loďku, která nás přepraví na molo doprostřed rybníka, vyhlídku tvořenou pouze žebříkem, budku pro ptáky lidské velikosti, ptačí hnízdo a spoustu dalších zajímavostí,“ popisuje spoluautor projektu Vojtěch Rýzner ze studia Reaktor.

 

Podrobné informace o návštěvnickém středisku a naučné stezce i aktuality jsou od dnešního dne návštěvníkům k dispozici na webových stránkách projektu na www.vls.cz/cs/naucna-stezka-olsina.

 

Program INTERREG V-A Rakousko – Česká republika je pokračováním řady programů a iniciativ přeshraniční spolupráce, které mají za cíl rozvoj příhraničních oblastí a odbourávání hranic mezi jednotlivými státy. Jedním z cílů programu je posilování hospodářské, sociální a územní integrace Evropy. Program byl evropskou komisí schválen dne 23. června 2015 jako součást evropské politiky soudržnosti. Hlavním cílem je podporovat udržitelnou přeshraniční spolupráci a napomáhat tak ke zlepšení ekonomické, sociální a územní integrace.

 

 

Kontakt: Jan Sotona, tiskový mluvčí, tel.: 777 723 593, e-mail: jan.sotona@vls.cz 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte