KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

Pěšky po chatách KČT

 

Klub českých turistů vlastní celkem 15 turistických objektů (14 chat a 1 chatový tábor). Tyto objekty jsou rozloženy nerovnoměrně po celé republice, přičemž největší počet chat se nachází v severovýchodní části Čech.

Za vznikem projektu „Pěšky po chatách KČT“ je snaha propojit turistické chaty tak, aby bylo možné v denních etapách dojít pěšky z jedné chaty na druhou. Vzájemným propojením chat vzniká jedinečná možnost přejít celé Krkonoše v jednotlivých etapách, které si zvolíte dle své vlastní výkonosti. 

Od chaty k chatě

Cestu můžete začít na jedné z nejznámějších chat západních Krkonoš s názvem Vosecká bouda. Tato chata stojí osaměle pod hlavním krkonošským hřebenem. O její osamělosti svědčí i fakt, že sem ještě nebyl doveden elektrický proud. Nocleh ve výšce 1260 m bude pro vás určitě velkým zážitkem minimálně proto, že se vám nabízí jedinečná možnost vidět noční oblohu bez rušivého osvětlení nočního nebe.
Další Vaše kroky mohou směřovat na Brádlerovy boudy. Od Vosecké boudy jsou vzdáleny pouze 7 km, nicméně si můžete cestu navolit dle vaší výkonnosti. Brádlerovy boudy má ve své správě originální chatař, který chatu dovybavil různými sportovně - relaxačními doplňky, které můžete využít po celodenním pochodu. Jednou z nabídek chaty je například sauna s ochlazováním v kamenné vaně, která je napájena z místního horského potůčku.
Po noci na Brádlerových boudách vás čeká 12 km přechod na jednu z nejznámějších krkonošských chat s názvem Výrovka. I tuto cestu si můžete libovolně prodloužit dle vašeho uvážení. Výrovka se od předešlých chat liší svým vzhledem, neboť byla postavena v sedmdesátých letech minulého století. Spát můžete ve dvou velkých noclehárnách nebo si můžete objednat nocleh na pokojích s vlastním sociálním zařízením. I zde můžete využít saunu. Vaše děti určitě ocení místní horolezeckou stěnu.
Poslední etapa vás dovede na jednu z nejkrásnějších chat KČT. Chata pod Studničnou leží zcela osamocena na začátku Obřího dolu. Na tuto chatu se lze z Výrovky dostat různými cestami přičemž  ta nejkratší má necelých 6 km. Většina návštěvníků zřejmě využije možnost přechodu přes Sněžku se sestupem do Pece pod Sněžkou. Chata pod Studničnou je vyhlášena svojí kvalitní kuchyní, na které si zdejší chatař velice zakládá.
Popisovaný směr návštěvy chat lze samozřejmě procházet i v opačném pořadí, případně některé chaty můžete na vaší cestě vynechat a cestu si naplánovat dle vašeho uvážení a výkonnosti.
Po vyplnění rezervačního formuláře nejdříve ověříme, zdali je na vámi požadovaný termín volný. Pokud termín volný nebude, pokusíme se vám najít alternativu. Pokud chataři termín odsouhlasí, spočítáme vám celkovou cenu za ubytování a pošleme fakturu. Tu je nutné uhradit do termínu splatnosti (max. do 7 dnů). Berte prosím v úvahu, že chataři v tu chvíli blokují pokoje, které by mohli nabídnout dalším zájemcům.
Po zaplacení faktury obdržíte potvrzení i podrobné informace o příjezdu apod. Platíte   pouze částku za ubytování, stravování si každý účastník hradí sám. Orientační ceny stravování se dozvíte z rezervačního formuláře. Každá chata má odlišný způsob úhrady stravy, proto si tuto část podrobně přečtěte a vybraný způsob stravování vyplňte v rezervačním formuláři. Na některých chatách nelze platit platební kartou, proto je dobré mít u sebe hotovost, případně si vybrat z bankomatů během cesty.

 

Výhodný turistický balíček včetně pojištění

Projekt „Pěšky po chatách KČT“ umožňuje zájemcům objednat tzv. z jednoho místa turistický balíček, který obsahuje zajištění ubytování a stravování na čtyřech turistických chatách s možností cestovat tzv. nalehko. Trasu si každý může zvolit podle své výkonnosti. Balíček umožňuje i zařazení tzv. odpočinkových dnů, a to pro případ, kdy se rozhodnete zůstat na jedné chatě více dnů. Stejně tak lze některou chatu vynechat, nebo jít jen určitou část cesty a zbytek si nechat na příště. Všechny alternativy si můžete zvolit v rezervačním formuláři.
Cena balíčku je samozřejmě nižší než součet jednotlivých cen ubytování na vámi zvolených  chatách. Z celkové ceny za ubytování se dále členům KČT odečítá sleva na chatách, kterou mohou čerpat dle stanov KČT.

Dalším zajímavým benefitem pro pěší výletníky je balíček pojištění od PVZP „Český turista“, který obsahuje nejenom úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, ale i spoustu dalších vychytávek, které se na cestách můžou hodit. Zahrnuje i pojištění všech osobních věcí včetně elektroniky a také pojištění nebezpečných a extrémních sportů. Pojištění „Český turista“ funguje stejně jako jakékoliv cestovní pojištění do ciziny, akorát že v České republice. Myslí i na situace, kdy pojištěný překročí hranice a zraní se na druhé straně u našich sousedů. Pokud tedy patříte mezi nadšené domácí turisty a víte, že ochrana zdraví a majetku se vyplatí i na cestách po ČR, není nad čím váhat. Členům KČT navíc poskytuje PVZP slevu 25 % při sjednání pojištění na pobočkách PVZP a prokázání se členským průkazem. Český turista je ten nejlepší parťák na cesty. Ani o něm nevíte, ale když ho zrovna potřebujete, můžete se na něj spolehnout.

 

Pokud cestu absolvujte, budeme velice rádi za vaše vzkazy, názory, přání i fotografie. Vaše připomínky nám můžete posílat na kct@kct.cz.


 

 

 

 

 

 

V tabulce jsou uvedeny nejkratší možné denní etapy přechochodu mezi chatami                                                                                                                                                       
Pěšky po chatách KČT
Úsekkmpřevýšení  ↗převýšení ↘doba chůzeodkaz na Mapy.cz

Vosecká bouda

Brádlerovy boudy

7,31982792:15

https://mapy.cz/s/robabajute

Brádlerovy boudy

Turistická chata Výrovka

126854864:28

https://mapy.cz/s/hacepamogo

Turistická chata Výrovka

Chata pod Studničnou

5,8205151:33

https://mapy.cz/s/baconavezu

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte