KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

Adolf NOVOTNÝ

Adolf NOVOTNÝ

Člen odboru KČT Olomouc, Olomoucká oblast

Narodil se v Loučce u Nového Jičína 3. května 1887. Vyrůstal u svých příbuzných v Měrotíně u Litovle. Po základní škole absolvoval gymnázium v Zábřehu na Moravě. V pozdějších létech učitelský ústav v Praze a právnickou fakultu univerzity Masarykovy v Brně.

Jako učitel pracoval na několika místech na Moravě. Po roce 1918 jako odborný učitel v Olomouci-Starých Hodolanech.

Zapojil se do činností národních, kulturních, osvětových, sociálních korporací. Zejména se zasloužil o českou turistiku v Jeseníkách. Stal se předsedou olomouckého odboru KČST, ve 30. létech předsedou Jesenické župy KČST, která sdružovala ve 13 odborech KČST na 3000 členů.

V létech jeho předsednictví zejména nutno vyzvednout: Získání cestářského domku na Červenohorském sedle jako prvního záchytného bodu českých turistů v Jeseníkách v r. 1926. Dále podíl na zřízení chaty ve Starém Městě pod Sněžníkem v r. 1929 a získání pronájmu Alfrédovy chaty pod hlavním hřebenem Jeseníků v r. 1933. Vrcholem byly zásluhy na vybudování chaty KČST na Červenohorském sedle v roce 1935.

Rovněž publikování článků v Časopisu Turistů a časopisu Beskydy-Jeseníky nutno ocenit jako úsilí a výzvu k rozvoji české turistiky v tehdy poněmčených Jesenících.

V roce 1937 při 50. narozeninách byl oceněn medailí Za zásluhy, ústředím KČST.

Zůstává na sekci vlastivědné Olomoucké oblasti KČT, aby zmapovala poslední období života a práce Ad. Novotného. Datum úmrtí nebylo zjištěno.

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte