KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

KČT, odbor Moravská Ostrava (dnes KČT, odbor Baník Ostrava)

Síň slávy české turistiky – KČT, odbor Moravská Ostrava (dnes KČT, odbor Baník Ostrava)

Po založení KČT v Praze r. 1888 se jeho činnost omezovala na Čechy. Později se začala rozšiřovat i na Moravu a do Slezska. V srpnu 1898 se v Moravské Ostravě konal IV. sjezd KČT. Po tomto sjezdu r. 1899 vznikl odbor KČT Moravská Ostrava. Prvním předsedou byl zvolen Ing. Matyáš Halík (1857–1931).

Po organizačních začátcích se odbor začal zajímat o výstavbu chat. V roce 1907 otevřel 1. chatu postavenou KČT v Beskydech – na Ondřejníku (J. Pokorný, A. Podroužek). Aktivita odboru, jenž se prudce rozvíjel (až 3 000 členů), vyústila ve výstavbu další chaty v roce 1924 na Beskydě, pojmenovanou po T.G.M. Nejslavnější kapitolou je úsilí a příprava výstavby chaty na Lysé hoře, kterou realizovala Župa Pobeskydská, zastupovaná významnými osobnostmi odboru (V. Houdek, L. Jerie, H.Kožnar, J. Rozsypal, R. Srkal a další). Chata KČST na Lysé hoře byla otevřena v roce 1935

Další zásluhy odboru  jsou v rozvoji lyžování v Beskydech (A. Podroužek), spolupráce se Slovenskem Ostravská stezka ve Vysokých Tatrách (Houdek), práci s mládeží, vydávání map a průvodců, značení a zejména ve vydávání časopisu Beskydy-Jeseníky v letech 1927 až 1941. (B. Pater).

Na obrovské výsledky odboru KČT Moravská Ostrava po roce 1948 navázaly nově vznikající odbory na území Ostravska, zejména Baník Ostrava.

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte