KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

Chata Pohorské jednoty Radhošť (PJR) na frenštátském Velkém Javorníku
Chata Pohorské jednoty Radhošť (PJR) na frenštátském Velkém Javorníku
Postavena PJR v letech 1934-35. Dodnes PJR patří a je jí provozována
V pozdaí rozhledna Lesů ČR uvedená do provozu v roce 2013

Pohorská jednota Radhošť

Člen odboru KČT Opava,
oblast Moravskoslezská

Pohorská jednota Radhošť (PJR) vznikla jako první ryze český turistický spolek v tehdejších zemích Rakousko-Uherska v roce 1884. Stala se nositelem rozvoje turistiky, společenského i technického pokroku a vzdělanosti, pozitivně ovlivnila rozvoj oblasti Frenštátska, Beskyd. Její odbory byly ustavovány na mnoha místech v Čechách i na Moravě.

Její počátky jsou spojeny se jmény PhMr. Štěpána Ježíška, Valentina Kostelníka, JUDr. Eduarda Parmy, jejího dlouholetého předsedy (1886-1921), který byl uveden do Síně slávy české turistiky v roce 2011.

Své počáteční úsilí PJR zaměřuje na frenštátskou oblast Horečky. Zakoupením pozemků na Pustevnách v roce 1886, byl dán počátek dlouhodobého budování turistických objektů PJR v oblasti Radhošťských Beskyd.  Na Pustevnách: Útulna Pustevňa 1891, rozhledna Cyrilka a chata Šumná v roce 1894, útulny Maměnka a Libušín a mnohé další objekty a zařízení např. na Radhošti, sloužící turistice většinou dodnes. Jejich podobu spoluvytvářeli mj. architekt Dušan Jurkovič a malíř Mikoláš Aleš. Objekty jsou kulturním dědictvím naší společnosti.

V roce 1934 – 35 vybudovala PJR chatu na frenštátském Velkém Javorníku, která je PJR provozována i dnes ke spokojenosti turistické veřejnosti.

Po násilném ukončení činnosti v r. 1950 bohaté tradice nezanikly. Byly zachovány v archivech, v paměti turistů a nově v roce  2007 i v Muzeu ve Frenštátě p.R. v expozici PJR. Jednota obnovila svojí činnost 7. listopadu 1990, především zásluhou pana Břetislava Šrubaře a navazuje na pokrokové tradice a rozvíjí turistickou činnost.

 

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte