KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

 

 

Prof. Bohumil PATER

Prof. Bohumil PATER

Člen odbory KČT Opava, Oblast Moravskoslezská

Narozen 10. dubna 1898 v obci Lukavec, v usedlosti – mlýně v početné, vážené rodině. Obec je dnes součástí města Fulneku.

Po studiích v Opavě narukoval na italské fronty 1. světové války. Tam vstoupil do československých legií. Až v roce 1920 se vrací do Opavy a stává se profesorem obchodní akademie v Opavě. Je jedním ze zakladatelů opavského odboru KČST od roku 1924 jeho předsedou. Jeho největší zásluhou je vydávání časopisu Slezský (Jesenický) turistický obzor, později přejmenovaný na Beskydy-Jeseníky a od konce 30. let – Krásná zem. Všechny aktivity tehdejší Jesenické župy KČST ( chaty na Červenohorském sedle, Starém Městě p. Sn., Alfrédka aj.) probíhaly za jeho předsednictví v župě. Rovněž se věnoval značení tras v oblasti Jeseníků a organizování lyžařských aktivit v rámci republiky.

Po přechodu do blízké Ostravy se podílel na činnosti Pobeskydské župy KČST a vedení nejvýznamnějšího odboru KČST Mor. Ostrava. Stal se členem komise pro výstavbu chaty KČST na Lysé hoře s úspěšným vybudováním chaty v r. 1935. V letech 2. sv. války byl třikrát uvězněn za pomoc odboji.

Dožil se vysokého věku. Ještě v roce 1978 se podílel na vydání sborníku 90 let turistiky v SM kraji.

Zemřel 6. dubna 1982 v Ostravě-Porubě.

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte