KLUB ČESKÝCH TURISTŮ - Vaše dobrá značka  KČT značky

Vyhledat

Na kole po chatách KČT


Klub českých turistů vlastní celkem 15 turistických objektů (14 chat a 1 chatový tábor). Tyto objekty jsou rozloženy nerovnoměrně po celé republice, přičemž největší počet chat se nachází v severovýchodní části Čech. 

Za vznikem projektu „Na kole po chatách KČT“ je snaha propojit turistické chaty tak, aby bylo možné v denních etapách dojet na kole z jedné chaty na druhou. Vzájemným propojením chat vzniká jedinečná možnost dostat se na kole během pěti etap z oblasti Ještědu až do východní části Orlických hor.

Od chaty k chatě

Cestu můžete začít na Turistické chatě Pláně pod Ještědem (necelé 3 km od Ještědu). Následuje přejezd přes Český ráj do samotného srdce Prachovských skal, kde se nachází Turistická chata Prachov. Odtud začnete nabírat výšku, vzhledem k tomu, že musíte vystoupat až na hřeben Krkonoš a to na nejvyšší bod vašeho putování, kterým je Vosecká bouda. Další den budete klesat a stoupat v oblasti Krkonoš, přičemž cílem vaší etapy bude chata v Obřím dole s názvem Chata pod Studničnou. Další den vás čeká nejdelší přejezd, a to na začátek Orlických hor. Výjezd na závěr dne prověří vaši fyzičku, nicméně budete odměněni noclehem na jedné z nejhezčích chat KČT, která se jmenuje Jiráskova chata. Poslední etapa pak bude ve znamení přejezdu velké části Orlických hor, až na místo, které se odnepaměti jmenuje Zemská brána. Necelý kilometr odtud se nachází Chata na Čiháku, kde poslední etapa končí. Vedle slavnostního přípitku, za zdolání celé cesty, si zde můžete objednat i „turistické wellness“, které obsahuje saunu a vířivku. K dispozici je i venkovní celoročně napuštěný bazén, kde můžete doslova rozpustit únavu z celého přejezdu. Cestu je samozřejmě možno absolvovat i opačně, nicméně doporučujeme spíše tento směr. Podrobný popis celé trasy si můžete přečíst ZDE.

 

Výhodný turistický balíček včetně pojištění

Projekt „Na kole po chatách KČT“ umožňuje zájemcům objednat tzv. z jednoho místa turistický balíček, který obsahuje zajištění ubytování a stravování na šesti turistických chatách s možností cestovat tzv. nalehko. Trasu si každý může zvolit podle své výkonnosti a typu kola. Balíček umožňuje i zařazení tzv. odpočinkových dnů, a to pro případ, kdy se rozhodnete zůstat na jedné chatě více dnů. Stejně tak lze některou chatu vynechat, nebo jet jen určitou část cesty a zbytek si nechat na příště. Všechny alternativy si můžete zvolit v rezervačním formuláři.
Cena balíčku je samozřejmě nižší než součet jednotlivých cen ubytování na vámi zvolených  chatách. Z celkové ceny za ubytování se dále členům KČT odečítá sleva na chatách, kterou mohou čerpat dle stanov KČT.

Po vyplnění rezervačního formuláře nejdříve ověříme, zdali je na vámi požadovaný termín volný. Pokud termín volný nebude, pokusíme se vám najít alternativu. Pokud chataři termín odsouhlasí, spočítáme vám celkovou cenu za ubytování a pošleme fakturu. Tu je nutné uhradit do termínu splatnosti (max. do 7 dnů). Berte prosím v úvahu, že chataři v tu chvíli blokují pokoje, které by mohli nabídnout dalším zájemcům.
Po zaplacení faktury obdržíte potvrzení i podrobné informace o příjezdu apod. Platíte   pouze částku za ubytování, stravování si každý účastník hradí sám. Orientační ceny stravování se dozvíte z rezervačního formuláře. Každá chata má odlišný způsob úhrady stravy, proto si tuto část podrobně přečtěte a vybraný způsob stravování vyplňte v rezervačním formuláři. Na některých chatách nelze platit platební kartou, proto je dobré mít u sebe hotovost, případně si vybrat z bankomatů během cesty.

 

Dalším zajímavým benefitem pro cykloturisty je balíček pojištění od Pojišťovny VZP, a. s., (PVZP) „Český turista“, které obsahuje nejenom úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, ale i spoustu dalších vychytávek, které se na cestách můžou hodit. Český turista zahrnuje i pojištění kauce při půjčení kola a dalšího sportovního vybavení a také všechny osobní věci včetně elektroniky. Součástí pojištění je i unikátní cykloasistence, díky které se turista může na cestách spolehnout na opravu defektu nebo svoz do servisu. Mimo to cykloasistence zajistí i případnou dopravu dětí na zvolené místo, pokud úraz pojištěnce vyžaduje transport do nemocnice. Pojištění nahrazuje standardní cestovní pojištění pro cesty do zahraničí v případě, kdy pojištěný překročí hranice a zraní se na druhé straně u našich sousedů. Pokud tedy patříte mezi nadšené cykloturisty a víte, že ochrana zdraví a majetku se vyplatí i na cestách po ČR, není nad čím váhat. Členům KČT navíc poskytuje PVZP slevu 25 % při sjednání pojištění na pobočkách PVZP a prokázání se členským průkazem. Český turista je ten nejlepší parťák na cesty. Ani o něm nevíte, ale když ho zrovna potřebujete, můžete se na něj spolehnout.

Elektrokola vítána
Vybranou trasu lze zdolat i na elektrokolech. Jejich dobíjení je (prozatím) dle sdělení chatařů zdarma. Pouze Vosecká bouda má omezení spočívající v tom, že elektrický proud je vyráběn diesel agregátem, proto nelze dobíjet současně více než 3 elektrokola.

Pokud cestu absolvujte, budeme velice rádi za vaše vzkazy, názory, přání i fotografie. Vaše připomínky nám můžete posílat na kct@kct.cz.


 

V tabulce jsou uvedeny nejkratší možné denní etapy pro horské kolo                                                                                                                                                                                      
Na kole po chatách KČT
Úsekkmpřevýšení  ↗převýšení ↘čas jízdyodkaz na Mapy.cz

Pláně pod Ještědem

Turistická chata Prachov

50,8 63110463:49

https://mapy.cz/s/fujuvaruke

Turistická chata Prachov

Vosecká bouda

58,3

 

17448625:14

https://mapy.cz/s/murofufoto

Vosecká bouda

Chata pod Studničnou

52,5155019334:36

https://mapy.cz/s/hejutohapu

Chata pod Studničnou

JIráskova chata

70,2154618105:50

https://mapy.cz/s/dupononahu

Jiráskova chata

Turistická chata na Čiháku

55,38398834:14

https://mapy.cz/s/lunedabaje

                                                     

 

Generální partner

Hlavní partneři

  •  
  •  

Další partneři

Sbírkový účet: 115-9884740207/0100

DMS

Na požádání (kct@kct.cz)      bude   dárci
vystaveno    potvrzení,   díky      kterému
si     může    o    hodnotu     daru       snížit
základ daně z příjmu.

Podpořte